Коалиција предвођена Саудијском Арабијом је иначе започела напад на град Ходеиду, главну луку у Јемену, што је једна од малобројних преосталих хуманитарних линија у тој ратом разореној земљи.
Јуриш на Ходеиду владине трупе председника Абд Рабу Мансура Хадија започеле су у рано јутрос, 13. јуна, уз активну подршку арапске коалиције из ваздуха.
У Влади Јемена нагласили су да је операција названа „Златна победа“, а циљ јој је повратак свих територија под легитимну власт и излазак Хута из Ходеиде.
Према оцени експерта Руског института стратешких истраживања Владимира Фитина, велики губици, рушења и страдања у Јемену су последица тога што Саудијска Арабија није циљала само војне, већ је гађала и цивилне објекте. Зато се, истиче он, за ситуацију од 2014. године реално може рећи да је катастрофална.
„Хуманитарна криза поприма невероватне размере, нема пијаће воде, харају епидемије, па чак и колера, нема никаквих социјалних услуга. Највећи проблем је што постоје озбиљне несугласице између учесника арапске коалиције“, описује ситуацију наш саговорник.
Фитин подсећа да су Хути 2014. године подигли устанак против легитимно изабране Владе и тадашњег председника, а све на таласу Арапског пролећа.
Устаници су у почетку заузели престоницу Јемена, град Сану и северни регион државе и покушали су да ојачају своје присуство у Адену, на обалама Аденског залива. Међутим, тада се рату прикључила такозвана „арапска коалиција“ на челу са Саудијском Арабијом, која је одлучила да на власт врати званично изабраног председника, и започела је оружану интервенцију у Јемену уз учешће најамника из Судана и снага из Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије. Они су углавном изводили ваздушне нападе, објашњава Фитин.
Он такође указује да Хуте подржава Иран, који је противник Саудијске Арабије, због чега Ријад додатно ради на томе да овај проблем реши војним путем. У том смислу, они раде на блокади главне луке Ходеиде, преко које се Јемен снабдева основним животним намирницама.
Како наводи, арапска коалиција сматра да ту луку користе Хути како би се снабдевали оружјем и муницијом и зато је држе под блокадом.
Уз то, Фитин упозорава да би Саудијци желели да се операцијама у Јемену прикључе и војне снаге САД.
„Међутим, мишљење јавности, посебно у Америци, али и у Европи је врло деликатно и грађани западних земаља не желе да њихове државе војно решавају ову ситуацију. Јавност се посебно противи испорукама ракета и бомби које су и до сада већ довеле до бројних жртава међу цивилима и створиле ужасну хуманитарну катастрофу. Зато САД за сада помажу Саудијској Арабији путем размена информација са терена“, напомиње руски експерт.
Истовремено, према речима Фитина, видљиве су несугласице унутар коалиције: Саудијска Арабија жели у Јемену да доведе на власт режим који би њој био по вољи, а Емирати желе да контролишу луке и инфраструктуру у Црвеном мору и Аденском заливу.
„Дакле, циљеви се не подударају и зато се са операцијом заузимања Ходеиде, главне луке на Црвеном мору, доста одуговлачило, јер су различите снаге коалиције имале различите планове и мишљења“, каже он.
Фитин на крају истиче да је став Русије, као и у другим сличним ситуацијама, да су неопходни мировни преговори уз учешће свих страна како би дошло до прекида ватре, како би се зауставило бомбардовање и избегле даље невине цивилне жртве, али и како би се решавала послератна архитектура.