„Наш највећи успех је чињеница да постепено одлазимо“, рекла је Пападопулу за АП, на дан када истиче извршни мандат Мисије.
Она напомиње да правосуђе на Косову „још има слабости и проблематичних питања“, те да „још много тога треба побољшати и многе рупе попунити“.
У извештају из Приштине, АП преноси и изјаву косовског министра правде Абеларда Тахирија, који је признао да је Еулекс „помогао у изградњи капацитета институција владавине права“.
Америчка агенција напомиње да Еулекс од сутра, уместо извршног, спроводи посматрачки и саветодавни мандат, до 14. јуна 2020. године.
Нови, ограничени мандат Мисије ЕУ спроводиће 503 члана особља, док је до сада Еулекс имао 800 чланова особља, наводи АП и додаје да у Мисији више неће учествовати судије и тужиоци, те да ће пратити одабране случајеве и процесе и подржавати дијалог Београда и Приштине.
На основу резултата анкете коју је спровела Група за правне и политичке студије са седиштем у Приштини прошле године, АП напомиње да су косовски судови и тужилаштво међу институцијама које уживају најмање поверења на Косову и да су под утицајем политике, док је корупција и даље на високом нивоу.
Танјуг