Руски дипломата је нагласио да ће Русија конструктивно сарађивати са свима који су за то спремни, ради очувања најважнијих вредности у међународној политичкој арени.
„Русија никада никоме не даје лекције. То је камен темељац наше спољне политике, али ми очекујемо да се према нама односе с истим поштовањем, без презривих предавања“, рекао је Чижов на округлом столу „Изазови безбедности: Нове алијансе — нове главобоље“ у Атини.
Чижов је изјавио да Москва жели да види јединствену Европску унију, као највећег трговинског и економског партнера Русије.
Према његовим речима, што је више проблема у ЕУ, то су већи ризици и неизвесност за Русију. Дипломата је подсетио да Русија у еврима чува 40 одсто својих златних резерви.
Дипломата је уверен да је Русији и земљама ЕУ, које су „два стуба заједничке европске цивилизације“ суђено да сарађују. „Имамо блиске економске везе, мада понекад имамо и несугласице“, рекао је Чижов.
„Русија енергично наступа на међународној сцени и сарађује са свима који су спремни за конструктивну сарадњу ради очувања најважнијих вредности на међународној политичкој сцени“, рекао је Чижов и додао да је Русија подржала идеју о успостављању заједничког економског и цивилизацијског простора од Атлантика до Тихог океана.
Говорећи о демократији и људским правима, он је навео да све државе света морају да поштују та права.
„Западне земље не смеју да монополизију та права и да намећу сопствено тумачење тих права другим земљама. То има тешке последице“, рекао је дипломата, наглашавајући да вишеполарни свет захтева заједничке законе, као и да важење међународног права мора бити обновљено.
„Ако ЕУ није у стању да се сложи с вредностима које има ваш близак пријатељ и партнер — Русија, како их доживљава код представника других цивилизација које се разликују од Русије“, запитао се дипломата.
Он је рекао да му је жао што се у економску сарадњу разних држава света меша политика.
„Резултат је то што се потпуно игнорише међународно право“, сматра Чижов.
Према његовим речима, у три последња месеца политика је вођена у стилу „врло вероватно“.
„То је веома познати случај Скрипаља. Још га нису истражили, али су одмах за то окривили Русију“, рекао је Чижов и навео и друге примере, међу којима је инцидент с наводном употребом хемијског оружја у сиријском граду Думи и такозвана независна истрага о паду малезијског авиона изнад Донбаса 2014.
„Годинама многи говоре о мешању Русије у изборе. У свим земљама. Али не могу то да докажу. Ако се некоме не допадају резултати избора, не треба да криви Русију. Ми немамо никакве везе с тим“, рекао је Чижов.
Стални представник Русије при ЕУ је подсетио да Запад није имао слуха за упозорења Русије која је говорила о опасности операција у Ираку и Либији.
„Догађаји у Украјини након државног преврата 2014. године били су предвидиви (то је, несумњиво, био преврат ако се имају у виду смена власти и њене последице). Жао нам је што наша упозорења нису била саслушана“, додао је Чижов.
„С друге стране, на пример, покушали су да нас убеде да пројекат ’ЕУ — Источно партнерство‘ није усмерен против интереса Русије. Ми смо, међутим, сведоци жалосне, депресивне слике у Украјини која се нашла пред избором: или ’у светлу будућност‘ са Западом, или ’назад у тамну прошлост‘ с Русијом“, рекао је руски амбасадор.
Према његовој оцени, тежња балканских земаља да се уједине с ЕУ никада није био проблем за Русију, а одлука о томе је њихов сопствени избор.
„Балкан не треба да буде регион конфронтације, него платформа за успостављање узајамно корисне сарадње која ће донети корист региону. Балкан је наш партнер. Русија је дала значајан допринос стварању држава на Балкану током руско-турских ратова у 19. веку. Русија је помогла ослобођењу Балкана од нацизма. Русија не тежи да добије искључива права у региону и не тежи да забрани балканским земљама да нешто раде. Она им не намеће пријатеље или непријатеље“, рекао је руски дипломата указујући на пријатељске везе са свим балканским земљама које су увек биле приоритет за Русију.
„Уверен сам да та политика одговара интересима свих земаља и да може да буде реализована уз отворену сарадњу свих земаља“, рекао је Чижов.
Говорећи о односима Русије и Грчке, дипломата је навео да Москва и Атина имају заједнички приступ многим актуелним међународним питањима.
„Русија и Грчка могу у великом степену да сарађују на учвршћивању мира, стабилности и безбедности на европском континенту, што је потврђено и током посете министра иностраних послова Грчке Никоса Коцијаса Москви“, навео је Чижов.