У том граду и данас пада јака киша, па је ванредна ситуација и због тога проширена на територију целе општине. Поплављена су села Лопушник, Орешковица, Табановац, Крвије, Велико и Мало Лаоле и велики део Петровца на Млави, јавио је раније РТС.
VANREDNA SITUACIJA u Petrovcu na Mlavi! #rtvbranicevo #petrovacnamlavi #vanredno #poplava pic.twitter.com/vQdRCjclNO
— RTV Branicevo (@RTVBranicevo) 15. јун 2018.
Штету је претрпело скоро 20 насеља. Угрожена су и водоизворишта која пијаћом водом снабдевају пола општине.
Пукла је брана на реци Бусур која се улива у Млаву, па се највеће поплаве тек очекују.
У жагубичким селима бујице су однеле делове пута.
Услед обилних падавина и велике количине воде на путу, на снази је обустава саобраћаја на деоници Петровац на Млави — село Бошњак, саопштили су ЈП „Путеви Србије“.
Ванредно и у Свилајнцу
Скупштина општине Свилајнац прогласила је ванредну ситуацију у селу Кушиљеву, где је киша, која од синоћ пада, потопила око 30 домаћинстава.
Реч је о највећем селу у општини, са око 3.000 становника, удаљеном осам километара, северно од Свилајнца, уз Велику Мораву.
Током ноћи пало је 125 литара кише по квадратном метру, а киша и даље пада, изјавила је Танјугу портпаролка општине Ивана Тодоров.
Становништву Кушиљева помажу екипе Одељења за елементарне непогоде, ватрогасци и полиција, а у селу су и представници локалне власти и „Србијаводе“, напоменула је портпаролка.
Свилајнац су 2014. године задесиле катастрофалне поплаве.
Љиг: У девет месних заједница ситуација и даље ванредна
Штаб за ванредне ситуације у Љигу је јутрос је продужио трајање ванредне ситуације у девет месних заједница те општине, а комисије раде на утврђивању штете од поплава.
Према првим проценама, штета која је причињена на путној инфраструктури и објектима износи око 30 милиона динара, aли још није утврђена штета на пољопривредном земљишту, па ће цео износ бити знатно већи.
Према речима председника општине Драгана Лазаревића, у локалној каси је само пет милиона динара текућих резерви.
„Са тим износом немоћни смо да било шта урадимо, па ћемо Влади Србије упутити захтев за помоћ. Имамо проблем са недостатком механизације“, додао је он.
Према његовим речима, у месној заједници Козељ је и даље стање алармантно, пошто су неопоходни сви путеви, сем главног.
„Данас ћемо кренути са уклањањем наноса и насипањем путева. Како би стање било нормализовано неопходне су и сушилице за поплављена домаћинства као и бидони за воду јер је доста бунара поплављено и мештани су без воде. Снадбевање електричном енергијом је делимично нормализовано, сем у месној заједници Дићи, где је 10 кућа без струје, а Белановчани и даље имају проблем са водоснадбевањем“, изјавио је Лазаревић за Глас западне Србије.
Сектор за ванредне ситуације урадиће дезинфекцију и дератизацију поплављених домаћинстава, али киша која у Љигу непрестано пада може изазвати још веће поплаве, уколико се појача њен интензитет.