Руски некропољ основан је двадесетих година прошлог века и на њему почива око 400 руских емиграната који су у Србију дошли после Октобарске револуције. Међу њима је и велики број истакнутих научника, црквених великодостојника и војника.
Акција се одржава под покровитељством Руског дома у Београду и компаније НИС Гаспром њефт.
Патријарх српски Иринеј, који је, уз саслужење српских и руских свештеника, чинодејствовао молитвом, подсетио је на улогу коју су руски емигранти имали у културном и друштвеном животу Србије.
„Архитекте, историчари, лекари и многи други који су својим знањем и великом стручношћу подигли ниво наше науке… Наш народ и наша црква свагда су захвални нашој браћи Русима, које сматрамо рођеном браћом. Данас благодаримо њима који овде почивају, због свега доброг што су учинили“, рекао је патријарх Иринеј.
Да ли би се историја света писала на исти начин да нема српског и руског доприноса у Првом и Другом светском рату, запитао се српски министар одбране Александар Вулин. Ко би данас владао светом да није сјајног и страшног српског и руског доприноса победи слободе и да Срби и Руси нису делили заједничке вредности, рекао је Вулин.
Међутим, српско-руски односи не треба да се сведу само на приче о прошлости, додао је српски министар одбране.
„Односе Србије и Русије, односе Срба и Руса не смемо никада свести само на то да се окупимо и да причамо о Достојевском или да погнемо главе у немом поштовању пред славним и светлим гробовима наших предака. Односи Срба и Руса, односи Србије и Русије су односи заједничке будућности, будућности коју смо изабрали, која је на добро и Србима и Русима и на добро читавом свету“, рекао је Вулин.
Поред српског патријарха и министра Вулина, волонтере су поздравили и директорка београдског Руског дома Надежда Кушченкова, заменик градоначелника Београда Горан Весић и генерални директор компаније НИС Кирил Тјурдењев, а почетак акције прогласио је руски амбасадор у Београду Александар Чепурин.