Одлука о евентуалном продужењу европских санкција Криму очекивана је пре њиховог формалног истека 23. јуна.
„Санкције Криму и Севастопољу продужене су за годину“, саопштио је новинарима извор.
Крајем маја нацрт документа о продужењу рестриктивних мера за Крим и Севастопољ разматрао је главни припремни орган Савета ЕУ, одбор сталних представника држава-чланица Европске уније. Раније је извор у ЕУ изјавио да државе-чланице ЕУ морају једногласно да донесу одлуку о њиховом могућем продужењу. У марту је шефица европске дипломатије Федерика Могерини потврдила намеру ЕУ да санкције Русији због Крима остану на снази.
Једностране рестриктивне мере Европске уније забрањују грађанима и предузећима у ЕУ да увозе производе са Крима, улажу у економију полуострва, пружају туристичке услуге, извозе на Крим неку робу и технологију у области саобраћаја, телекомуникација и енергетике, а односе се и на екстракцију и прераду нафте, гаса и минерала.
Крим је постао део Русије у марту 2014. године после референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.
Русија је више пута изјављивала да су грађани Крима гласали за поновно уједињење Русије на демократски начин и у потпуној сагласности са међународним правом и Повељом УН. Према речима руског председника, питање Крима је „дефинитивно затворено“.