„Ако покушамо да га вратимо и учинимо таквим као што је Кијевска област, унитарно подређеним, они неће пристати на то. Поново ће избити сукоб, а тај сукоб је тешко зауставити“, рекао је Кравчук.
Према његовом мишљењу, потребно је тражити решење проблема у региону, а као варијанта се може разматрати, на пример, давање одређене аутономије.
На питање да ли се данас може говорити о враћању ДНР и ЛНР у састав Украјине без усвајања закона о федерализацији земље, Кравчук је одговорио да не искључује неке измене у државном устројству Украјине.
„Али искључујем доношење овог решења насилним путем. Наравно, никада (при свим могућим условима) се неће моћи вратити на претходни статус кво. Ни ДНР ни ЛНР у најскоријој будућности неће постати онакве какве су биле пре рата у Донбасу“, истакао је Кравчук.
Први председник Украјине сматра да су за решавање ситуације у Донбасу потребни непосредни преговори шефова Украјине и Русије Петра Порошенка и Владимира Путина.
„Путин треба да седне за преговарачки сто, јер је њихов утицај на Донбас веома велики. Мора да седне са Порошенком… Седите и договарајте се, јер се ради о народима, крви, ужасу, смрти“, рекао је Кравчук у интервјуу за „Украјинску правду“.
Он сматра и да без „утицаја Запада“ неће успети да се реши сукоб у Донбасу.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. године.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
Раније је портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио да је решавање проблема Донбаса могуће само кроз имплементацију Минских споразума, али их Кијев блокира. При томе је Кијев више пута оптуживао Москву да се меша у послове Украјине. Русија то негира и назива такве оптужбе неприхватљивим. Министарство одбране Русије је више пута саопштавало да устанике не снабдева војном техником, муницијом и другом помоћи. Изјаве Кијева о овоме Министарство назива „апсолутном бесмислицом“.