Све се одиграло испред зграде Собрања, а сузавац је растерао један део учесника протеста.
Протести, организовани преко друштвених мрежа, одржани су због незадовољства споразумом о решавању грчко-македонског спора око имена.
Окупљени грађани су, како је пренела МИА, покушали насилно да пробију кордон полиције и уђу у зграду парламента.
Повређено седам полицајаца, приведено троје
Најмање седам полицајаца је повређено у протестима испред зграде македонског Собрања у Скопљу, док 25 особа приведено.
Најновије податке саопштило је македонско Министарство унутрашњих послова, које је навело да је део демонстраната употребио „распрскавајућа средства и насилно гурао заштитну ограду с намером да насилно уђе у Собрање“.
„У циљу да се спречи ескалација ситуације и насилан упад у Собрање, а поступајући у складу са процедурама, полиција је употребила сузавац“, каже се у саопштењу.
МУП наводи да поштује право на миран протест, али поручује да неће дозволити употребу силе и насилни упад, као и нарушавање јавног реда и мира.
Министарство апелује на демократски начин изражавања јавног мишљења.
Агенција МИА је претходно јавила да је током протеста интервенисала и Хитна помоћ због повређених особа. Међутим, засад нема информација колико је људи повређено.
Медицински тим је реаговао по захтеву полиције.
Грчка и Македонија потписале су споразум по коме ће ново име бивше југословенске републике бити Република Северна Македонија.
Споразум о решавању македонско-грчког спора око имена и o стратешком партнерству Македоније и Грчке потписали су данас у месту Псарадес, на грчкој обали Преспанског језера, шефови дипломатија Грчке и Македоније, Никос Коцијас и Никола Димитров, у присуству премијера двеју земаља, Алексиса Ципраса и Зорана Заева.
Том чину присуствовао је и посредник УН Метју Нимец, као и подсекретарка за политичка питања УН Розмари ди Карло, висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини и европски комесар за преговоре о проширењу и политику суседства Јоханес Хан.
Атина и Скопље су, након две и по деценије, постигли историјски договор да Република Северна Македонија буде ново име те бивше југословенске републике.
Споразум треба још да потврде парламенти двеју земаља, а у Македонији и грађани на референдуму.
Танјуг