Резултати истраживања показали су да је подршка грађана уласку БиХ у ЕУ значајно нижа у Републици Српској — 30,3 одсто испитаника.
У Федерацији БиХ тај процес би подржало 70,6 одсто испитаника и Брчко дистрикту, где би се за изјаснило 75,5 одсто испитаних.
„У односу на претходна два истраживања порастао је проценат испитаника који не знају или не желе да кажу како би гласали“, наводи се у саопштењу.
Разлог подршке интеграцији у ЕУ у највећој мери је унапређење инфраструктуре, а следе слобода кретања људи, робе и капитала и поштовање закона и прописа.
Страх од повећања трошкова живота и пореза представља најчешћи разлог за противљење чланству у ЕУ.
Према овом истраживању, грађани БиХ сматрају да су најзначајније реформе које треба да се предузму смањење пореских оптерећења на рад, уклањање препрека запошљавању, борба против корупције и реформа јавне управе.
Упитани да одговоре шта би били разлози због којих је ЕУ заинтересована за приступање Босне и Херцеговине, испитаници су навели као најважније разлоге ширење европског тржишта и осигуравање мира и стабилности.
Политизација процеса интегрисања је према ставовима 36,2 одсто испитаника највећа препрека интеграцији БиХ у ЕУ.
У Федерацији БиХ, чешће него у РС, грађани мисле да је препрека интеграцији неспремност на промене (26,6 одсто), а у РС да је то тренутно стање у ЕУ (16,6 одсто).
Међу темама у вези са процесом интеграције испитанике највише интересује утицај чланства у ЕУ на њихов свакодневни живот, наводи се у саопштењу.
Истраживање под називом „Ставови грађана о чланству у ЕУ и процесу интегрисања“ спроведено је на репрезентативном узорку од 1.200 пунолетних грађана БиХ и данас га је као информацију усвојио Савет министара БиХ.
Бета, НСПМ