„Крајње забрињава кочење истраге о илегалним активностима сајта ’Миротворац‘, као и појава нових сличних ресурса, као што је ’Паразит-центар‘. Захтевамо од Кијева да преиспита државну политику у области формирања телевизијског и радијског садржаја, као и да укине несразмерно строга ограничења на увоз штампаних производа у земљу“, истиче се у коментару.
Министарство спољних послова такође је навело да дели забринутост међународних посматрача „с обзиром на повећане нападе украјинских власти на грађанске и политичке слободе у земљи, укључујући и ускраћивање слободе говора, мишљења, медија и физичке нападе на новинаре“.
Само у периоду од јануара до марта 2018. године, према информацијама Националног савеза новинара Украјине, нападнут је 21 медијски радник и забележен 71 случај кршења слободе говора. У извештају се наводе чињенице протеривања руских новинара „Првог канала“ и „Русија“, као и хапшење уредника портала РИА Новости Украјина Кирила Вишинског по измишљеним оптужбама за велеиздају, додаје Министарство спољних послова Русије.