Уз помоћ нових технологија омогућава се продужење рока коришћења реактора до 45 година, значајна је уштеда на демонтажи старих реактора и изградњи нових, наводи се у часопису „Џурнал оф нуклеар матиријалс“.
Корпус реактора ВВЕР-440 је један од најважнијих чворова нуклеарне електране. Поузданост и ефикасност корпуса умногоме одређује рад нуклеарне централе у целини.
Током рада под дејством зрачења брзим неутронима дешава се радијационо каљење (смањење пластичности) челика корпуса реактора на рачун образовања радијационих дефеката нановеличине и радијационо-индукционих фаза. Под дејством радне температуре реакторски суд (300 степени) и зрачења на границама зрневља такође се образује сегрегација примеса које смањују чврстину граница честица. Образовање граничних сегрегација штетних примеса изазива смањење притиска на пукотине челика.
То ограничава рок безбедног коришћења реакторског суда, јер с временом расте вероватноћа његовог лаког ломљења приликом заливања хладном водом у случају хаварије. Ради продужења века трајања реакторског суда ВВЕР-440 био је изведен ремонт технологијом жарења 1991, године што је омогућило да се продужи рок службе до 45 година.
Према речима научника, за продужење века трајања до 60 година потребно је одрадити поновно жарење са прелиминарним истраживањем структурног стања и механичких својстава челика реакторског суда, који се ради након дугог периода после првог жарења.
Технологију жарења је израдио „Курчатовски институт“ и она предвиђа одређивање температуре, време одржавања, брзину загревања до температуре жарења у различитим етапама и брзину хлађења. Суштина методе је у томе да се се од постојећих корпуса реактора ВВЕР-440 режу узорци који се поново детаљно истражују, поново жаре и поново истражују.