Свака част, аутсајдери! Салах без победе, гол Саудијаца у 94. минуту за 2:1 (фото)

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаСаудијски репрезентативци прослављају свој први погодак на СП
Саудијски репрезентативци прослављају свој први погодак на СП - Sputnik Србија
Дан 12: Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола А групе Саудијска Арабија — Египат. Стадион „Волгоград арена“ у Волгограду.

Саудијска Арабија није најслабија екипа групе А. То је Египат, са све „краљем“ Салахом. Египат је играо лоше, док се код „арапских соколова“ није видело да се ради о „ревијалној“ утакмици. Нападали су и када су губили, промашили пенал, из ког је као херој изашао Ел Хадари и тиме исписао нове странице светског фудбала, и опет нису пали. Трудили су се, и то им се вратило. Колико им је значила победа најбоље показује срећа на њиховим лицима, после гола у 94. минуту, после акције које се не би постидела ни Барселона. Свака част, аутсајдери!

© REUTERS / Damir SagoljВелико славље Саудијаца после победе
Велико славље Саудијаца после победе - Sputnik Србија
Велико славље Саудијаца после победе

КРАЈ УТАКМИЦЕ

90'+ ГОЛ! САУДИЈСКА АРАБИЈА ВОДИ! ПРВА ПОБЕДА САУДИЈСКЕ АРАБИЈЕ НА ОВОМ СП.

71' Мухамед Елени је одлично примио лопту и шутирао високо изнад гола Саудијске Арабије.

Египат је препустио игру Саудијцима и као да се налази у мало подређеном положају. Они нападају из контри, иако се очекивало да ће да они бити ти који диктирају темпо и игру. Засад бољи утисак остављају „арапски соколови“, иако је резултат изједначен.

57' Трезеге је покушао главом са десетак метара после доброг центаршута, али лопта завршава поред гола.

Гледамо утакмица која је ушла у анале светског фудбала. Њу је свакако обележио легендарни Ел Хадари. Египатски голман је поставио рекорд који ће тешко бити оборен у будућности. Засад је резултат 1:1.

48' Солидна прилика за Саудијску Арабију, центаршут, али одбрана Египта то лако рашчишћава, од свега само корнер.

46' Почело је друго полувреме

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаПублика се забавља на мечу Саудијска Арабија - Египат
Публика се забавља на мечу Саудијска Арабија - Египат - Sputnik Србија
Публика се забавља на мечу Саудијска Арабија - Египат

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА!

45'+ ФАРАЏ ОВОГ ПУТА ПРЕЦИЗАН ЗА САУДИЈСКУ АРАБИЈУ! 1:1

© REUTERS / Darren StaplesСалман ел Фараџ постиже први гол за Саудијску Арабију на овом првенству из пенала
Салман ел Фараџ постиже први гол за Саудијску Арабију на овом првенству из пенала - Sputnik Србија

45'+ ПОНОВО ПЕНАЛ ЗА САУДИЈЦЕ!

45'+ ВАР ПРОВЕРАВА ДА ЛИ ЈЕ ПЕНАЛ ЗА САУДИЈСКУ АРАБИЈУ

41' ПРОМАШАЈ! Фахад не успева да постигне први гол за арапске соколове на овом СП. Ел Хадари сјајно брани!

© Darren StaplesЕл Хадари сјајно брани пенал Фахаду
Ел Хадари сјајно брани пенал Фахаду - Sputnik Србија
Ел Хадари сјајно брани пенал Фахаду

39' ФАТИ ИГРА РУКОМ! ПЕНАЛ ЗА САУДИЈСКУ АРАБИЈУ!

35' Још једна одлична прилика за Трезегеа

33' После сјајног додавања Салаха, Трезеге пропушта прилику да ефектно матира голмана Саудијаца.

25' Салах поново опасан по гол Саудијске Арабије, лопта завршава у гол-ауту.

22' ГОЛ! МУХАМЕД САЛАХ СА ИВИЦЕ ШЕСНАЕСТЕРЦА!

© REUTERS / Jason CairnduffТренутак када Салах местрално реагује и лобује голмана
Тренутак када Салах местрално реагује и лобује голмана - Sputnik Србија
Тренутак када Салах местрално реагује и лобује голмана

15' Салем је повукао са средине терена, сам себи обезбедио простор за шут али је замало био непрецизан, лопта је отишла преко гола.

9' Корнер за Саудијску Арабију.

3' Салах центрира и убацује лопту у шеснаестерац, али лопта не долази до неког од његових саиграча.

1' Почиње утакмица трећег кола групе А између Саудијске Арабије и Египта.

Навијачи Египта пред меч
© Sputnik / Константин Чалабов / Уђи у базу фотографијаНавијачи Саудијске Арабије пред меч против Египта
Навијачи Саудијске Арабије пред меч против Египта - Sputnik Србија
Навијачи Саудијске Арабије пред меч против Египта

Расплет групне фазе такмичења почиње данас са две утакмице које се играју од 16 часова. У једној од њих судариће се фењераши Саудијска Арабија и Египат, а утакмица  за обе екипе има ревијални карактер.

Навијачице Саудијске Арабије - Sputnik Србија
„Десант на Стаљинград“: Арапи кренули на утакмицу

Саудијска Арабија није била екипа од које је ико очекивао да нешто може да уради на овом СП. Били су аутсајдери и пре почетка, а ни жреб им није баш ишао наруку. У првој утакмици су помало неочекивано поражени високим резултатом (5-0) од домаћина, да би касније Уругвају скупо продали кожу и капитулирали са само једним голом у мрежи. Нису се обрукали, показали су да знају да „пикају лопте“. Далеко су од јаких и озбиљних светских репрезентација, али може се рећи да су се заслужено нашли међу 32 екипе.

Данас играју са Египтом, и имају можда и највећу шансу да нешто више ураде од часног пораза. Занимљиво је да Саудијска Арабија има у својом редовима нападача Мухамеда ел Салавија, који је био један од најбољих стрелаца ових квалификација, са 16 погодака. Они ће јурити свој први гол на овом турниру, а ако буду мирни и не буду срљали, могу да изненаде Египат.

Џамија Срце Чеченије у Грозном - Sputnik Србија
Египатски фудбалери присуствовали молитви у џамији „Срце Чеченије“

„Фараони“ су дошли на првенство пуни амбиција да ураде нешто више и да се укључе у борбу са осмину финала. Нису имали много среће при жребу, а ни на самом терену. Фаворизовани Уругвајци су их поразили тек у судијској надокнади времена, са 2:1, иако су Саудијци били лишени услуга свог најбољег играча Мухамеда Салаха. Ипак, у другом мечу са Русијом су показали много мана у игри и тада су поражени са 3:1.

Данас ће без великог мотива изаћи на терен, са Салахом или без њега, још увек се не зна, тако да неће бити фаворити у овом мечу. Квалитетнија су екипа, имају поред Салаха и Габра и Хегазија, играче из Премијер лиге, али су прилично „потонули“ после два пораза. Много тога у њиховој игри зависиће од мотива са којим буду изашли на терен.

Утакмица без такмичарског значаја може да донесе добар фудбал. Саудијци могу да „играју на лопту“ истрошеног Египта, и да појуре свој први гол на првенству, а што да не и победу. Египат ће такође бар имати толико мотива да се не врати кући са 0 бодова на конту. Салах и екипа, ако одиграју паметно, имаће више шанси за победу. Не буду ли били такви и са мислима да ће „арапски соколови“ сами себе победити, веома лако могу још једном да се оклизну.

Стадион „Волгоград арена“, на коме ће се играти овај меч, изграђен је специјално за Светско првенство у фудбалу, на месту совјетског стадиона „Централни“. Налази се у подножју меморијалног комплекса где је и једна од највиших статуа на свету — „Мајка отаџбина зове“. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 45.568 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо вам водич кроз Волгоград, град на обали реке Волга, који је постао велики индустријски и трговински центар и кроз историју променио неколико назива. Познат је широм света захваљујући једној од најкрвавијих битака која је променила ток Другог светског рата.