„Не сматрам да се овај пројекат може назвати завршеним. Сматрам да су Европи остала средства да га обустави или преформатира, тако да он одговара захтевима енергетске независности. Не бих желела да говорим да су санкције последњи инструмент“, рекла је она.
Пројекат „Северни ток 2“
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити педесет пет милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“.
Дозволу за изградњу већ су дале Немачка, Финска и Шведска.
Извршилац пројекта „Норд стрим 2АГ“ у наредним месецима такође чека дозволе од Данске.
Против гасовода се залаже неколико држава, а нарочито Украјина, која се плаши губитака прихода од руског горива. Летонија, Литванија и Пољска заједно су изразиле своје неодобравање због изградње „Северног тока 2“. Њихови лидери су уверени да је ово политички пројекат. И Сједињене Америчке Државе су незадовољне плановима за изградњу гасовода, јер имају амбициозне намере за извоз свог гаса у Европу.
Русија је више пута позивала да се гасовод не посматра као инструмент утицаја. Према речима Владимира Путина, Москва овај пројекат сматра искључиво као економски.