2:0 Велико срце Перуанца сломило Аустралију, Гереро је перунаски „бог“

© Sputnik / Нина Зотина / Уђи у базу фотографијаКариљо прославља погодак
Кариљо прославља погодак - Sputnik Србија
Дан 13: Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола Ц групе Аустралија — Перу. Стадион „Фишт“ у Сочију.

Велико срце Перуанаца им је донело прве бодове на СП на ком су се нашли после 32 године. Без шанси за пролаз даље, без мотива који „убија“ и далеко искусније репрезентације, Перу је изашао на терен и показао да му осим мотива да победи за грб који носи, већи мотив не треба. Угледали су се на храбре Мароканце који умало да направе сензацију синоћ са Шпанијом, и одиграли како знају, најпре борбено и пожртвовано, а онда и у неким тренуцима атрактивно. Гереро је само додао још један разлог због ког ће га сматрати вечитом легендом перуанског фудбала. Много тога лепог проживео је Перу на овом првенству, лепо обележио свој „камбек“ на највећу фудбалску смотру. Аустралија је имала шансе за пролаз само у случају победе. Јурила је од почетка гол, покушавали, били жустри, стварали полушансе, али није им се дало. Перу је можда био потчињенији на терену, али голови су ти који се броје, Перу их је постигао два.

Утакмицу на стадиону „Фишт“ у Сочију прати 44.073 гледаоца. Укупан капацитет овог стадиона је 44.287 гледалаца. Прву утакмицу на турниру на овом стадиону, када су се састале Шпанија и Португалија, посетило је 43.866 гледалаца. Други меч, између репрезентација Белгије и Панаме, привукао је 43.257 људи, а у трећој утакмици у којој су се среле Немачка и Шведска, стадион је био испуњен до последњег места.

83' Метју Леки се ушетао у шеснаестерац али је оклевао при шуту, па је лопту покупио голман Перуа.

79' Још један жути картон, овога пута за Перуанце — Хуртадо је записан у судијску бележницу

66' Том Рогич добија жути картон.

Аустралија са неколико одличних шутева, опасно је запретила Перуанцима — више у последњих 5 минута, него за цело прво полувреме.

© REUTERS / Francois LenoirНевероватна жеља Перуанца да забележе победу на СП види се и на овој фотографији
Невероватна жеља Перуанца да забележе победу на СП види се и на овој фотографији - Sputnik Србија

60' Жути картон за Арзанија.

50' ГОЛ! ПАОЛО ГЕРЕРО! Човек који је жива легенда Перуа, који их је и довео у Русију, сада им вероватно овим голом обезбеђује и прву победу на Светском првенству.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

34' Опасна акција Аустралије кроз средину, у три потеза лопта упућена ка Лекију, али Андерсон Сантамарија невероватно избацује са два метра од гола. После корнера, Јединак главом преко гола.

27' Рогич у одличној прилици после соло продора или дриблања четворице играча, добро шутира, али у голмана. Од свега само коренер за Аустралију.

Кариљо прославља погодак

18' ГОЛ! ПЕРУ ВОДИ 1:0 КАРИЉО! Сјајна, брза акција Перуа. Дуга лопта на 16 метара, Гереро ју је лепо обрадио, послао центаршут на други крај шеснаестерца, а на њу налеће Кариљо и из захвата је фантастично на волеј закуцава у доњи десни угао.

Аустралија је од почeтка кренула с јасним циљем да постигне гол. Њима треба победа, како би се надали повољном развоју ситуације у другој утакмици. Притискају Перу, покушавају и кроз средину и преко бокова, али засад Перу одолева. Није било стопостотне шансе у првих 15 минута игре.

10' Миле Јединак је зарадио жути картон после грубог старта. Добро је прошао.

7' Полушанса, Томи Јурич је покушао да центрира након продора до гол линије, али лопту је покупио голман Галесе.

1' Почела је утакмица трећег кола групе Ц између Аустралије и Перуа.

© REUTERS / Francois LenoirПочетак меча Аустралија - Перу
Почетак меча Аустралија - Перу - Sputnik Србија
Почетак меча Аустралија - Перу

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Занимљив дуел нас чека између Аустралије и Перуа. „Кенгури“ нису без шанси за даљи пласман и покушаће да ураде све како би могли да се надају повољном резултату на другом мечу групе Ц.

Голман репрезентације Аустралије Метју Рајан на утакмици Данска-Аустралија на Светском првенству у фудбалу - Sputnik Србија
Аустралијски голман довео многобројну породицу на Мундијал

Нису много показали Аустралијанци, били су потпуни аутсајдери, али ни Француска их није надиграла, па вероватно неће ни Перу. Борбени до краја, умеју да нападају стихијски, голман Рајан у одличној форми, а бод који су освојили против Данаца им можда постане злата вредан. Немају шта да изгубе, а ако им се поклопе звезде, у случају победе, били би тамо где им нико није давао шансе да ће се наћи — у осмини финала СП.

Берт ван Марвијк, холандски селектор који их води, има много утакмица иза себе и зна како се игра на резултат. У њему можда лежи и највећа снага овог тима, као и у његовој продуженој руци на терену, Тиму Кејхилу, коме је ово последње првенство у каријери.

Килијан Мбапе слави гол на утакмици против Перуа - Sputnik Србија
1:0 Французи неубедљиви до 1/8 финала, Перу јако близу гола, Мбапе довољан за победу(фото)

Перу је од оних екипа, које на основу игре нису заслужиле да се нађу на зачељу своје групе без освојеног бода. Иако их није било на СП пуне 32 године, Перуанци су показали да знају да играју фудбал. Неки их сматрају репрезентацијом која је највише напредовала у последње четири године. Одиграли су одличну утакмицу против Француза, изгубили је, али имали су после ње за чим да жале. Одлични су били Гереро, Фарфан и момци против „триколора“, и то им је показатељ колико могу. Не делују као екипа која ће се тек тако опростити од првенства.

Јуче смо видели Мароко без икаквих шанси да прође даље, али решен да савлада Шпанију, и био веома близу тога. Управо то очекујемо и од Перуанаца, чији су навијачи преплавили Русију и који уживају у сваком мечу.

Иако Аустралија има чему да се нада у случају победе, а и бодови су јој битни, чини се да мало веће шансе за победу има Перу. Можда репрезентативци Перуа немају довољно искуства играња на мундијалима, али жељу, хтење и јак карактер су показали у свих 180 минута. Од њих исто очекујмо и данас, а можда их срећа мало више погледа. Заслужили су је.

Исход утакмице између Аустралије и Перуа прогнозирао је и чувени тренер Жозе Морињо: