Аргентина у инфаркт завршници до 1/8 финала, нигеријско велико срце за памћење (фото)

© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаЖестока борба од самог старта меча
Жестока борба од самог старта меча - Sputnik Србија
Дан 12: Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола Д групе Нигерија — Аргентина. Стадион „Санкт Петербург“ у Санкт Петербургу.

Трилер какав је мало ко очекивао. Аргентини је само победа одговарала. Кренули су солидно, са неколико полушанси, а онда је блеснуо Меси. Једна одлична лопта, маестралан пријем у трку, спуштање лопте и бомба десном ногом — неодбрањиво. И тад је изгледало да ће наставити „гаучоси“ да мељу „суперорлове“, али уследио је одговор Нигерије у виду константног притиска, честим убацивањем лопте пред голмана Арманија или шутевима из даљине. А онда је дошло до повлачења Маскерана, које је изгледало много мање страшно него обарање Митровића у мечу Србије и Швајцарске, радио је ВАР и досуђен је пенал. Мозес је био ефектан, за шок на трибинама где су били аргентински навијачи. После тога Аргентина није играла добро, без шансе је била јако дуго, скоро цело друго полувреме. Морало је да се крене на све или ништа. Успели су „гаучоси“ да сатерају у 30 метра нигеријску одбрану. Бранили су се Нигеријци и са 7 и са 8 играча врло често, и успешно. Желели су пролаз даље. Хтели су да приреде сензацију и били јако близу… А онда је у 87. минуту малтене ни из чега уследио центаршут са десне стране, у тренутку кад је нигеријска одбрана била мало разуђенија. На лопту је натрчао Рохо, и у пуном трку маестрално нашао начин да је смести у мрежу.

Гол који ће Аргентина дуго славити! Гол који је продужио наду Месију да ће можда ипак подићи „богињу“.

© REUTERS / Sergio PerezМарадона захваљује богу после последњег судијског звиждука
Марадона захваљује богу после последњег судијског звиждука - Sputnik Србија
Марадона захваљује богу после последњег судијског звиждука

КРАЈ УТАКМИЦЕ

86' ГОЛ! Рохо одлично постављен на десетак метара од гола, шутира из прве унутрашњом и погађа уз саму стативу за огромно славље.

© REUTERS / Lee SmithРохо постиже гол за велику радост Аргентинаца
Рохо постиже гол за велику радост Аргентинаца - Sputnik Србија
Рохо постиже гол за велику радост Аргентинаца

На утакмици групне фазе између Нигерије и Аргентине у Санкт Петербургу поновљен је рекорд посећености стадиона — меч прати 64.468 гледалаца. Рекорд је постављен на утакмици групне фазе Мундијала између репрезентација Русије и Египта.

85' Изузетан покушај из слободњака за Игала. Гађао је саме рашље и био замало непрецизан, неки су већ видели лопту у голу.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаЈош 10 минута стрепње и наде за навијаче Нигерије
Још 10 минута стрепње и наде за навијаче Нигерије - Sputnik Србија
Још 10 минута стрепње и наде за навијаче Нигерије

84' Нигерија не стаје. Армани фантастично реагује после шута Игала.

76' НИШТА ОД НОВОГ ПЕНАЛА! Судија након консултовања ВАР система одмахује руком.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаМародана као да хоће да искочи из ложе и заигра на терену. Толико страсно прати утакмицу
Мародана као да хоће да искочи из ложе и заигра на терену. Толико страсно прати утакмицу - Sputnik Србија

76' ИГРАЊЕ РУКОМ У ШЕСНАЕСТЕРЦУ АРГЕНТИНЕ, ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ПЕНАЛ?

Аргентина мора у опсаду гола Нигерије у наредних 25 минута, иначе Месијев првенац неће вредети много. Уколико остану овакви резултати, Нигерија иде даље, „гаучоси“ кући.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаНервозни аргентински навијачи посматрају меч
Нервозни аргентински навијачи посматрају меч - Sputnik Србија
Нервозни аргентински навијачи посматрају меч

62' Павон је фантастично истрчао по десној страни уз аут-линију, побегао свом чувару и покушао да на другој страни по земљи пронађе Месија, али је тај пас пресечен.

51' ГОЛ! ВИКТОР МОЗЕС ИЗ ПЕНАЛА

© REUTERS / /Lee SmithМозес изводи пенал за Нигерију
Мозес изводи пенал за Нигерију - Sputnik Србија
Мозес изводи пенал за Нигерију

50' ПЕНАЛ ЗА НИГЕРИЈУ! Маскерано добија жути картон! Судија ће консултовати ВАР да потврди своју одлуку.

46' Почиње друго полувреме.

Меси је напокон успео оно што је желела цела Аргентина. У свом стилу, мајсторски пријем и јак шут десном ногом за огромно славље. Нигерија без страха. Веома храбра игра, неколико полушанси су имали „суперорлови", али „гаучоси" засад конкретнији и бољи.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

Марадона у екстази након гола Леа Месија:

39' Шут Ди Марије из шеснаестерца изблокиран.

33' Слободан ударац са 17 метара, мало лево искоса. Меси шутира у голманов угао, преко живог зида, али Узохо брани и лопта на крају удара у стативу.

33' Жути картон за Балогуна.

27' Меси за Игваина, голман истрчава, избија лопту, али добија ударац у главу.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаМеси гледа у небо после гола за 1:0
Меси гледа у небо после гола за 1:0 - Sputnik Србија
Меси гледа у небо после гола за 1:0

14' ГОЛ! ЛЕО МЕСИ! У пуном трку, коленом прима лопту, даје себи фор и десном ногом опаљује јако по лопти у супротни угао голмана.

10' Етебо је шутирао из пада са неких 16 метара, али лопта завршава преко гола.

7' Нигерија је утакмицу почела без страха од аргентинских звезда. Етебо је шутирао са ивице шеснаестерца, али је изблокиран.

1' Почиње утакмица трећег кола групе Д између Нигерије и Аргентине.

© REUTERS / /Sergio PerezЛегендарни Марадона на стадиону прати меч, а развијена је и застава са његовим ликом
Легендарни Марадона на стадиону прати меч, а развијена је и застава са његовим ликом - Sputnik Србија
© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаПочетак меча Нигерија - Аргентина
Почетак меча Нигерија - Аргентина - Sputnik Србија
Почетак меча Нигерија - Аргентина

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Јуче смо гледали много убедљивији Уругвај који је савладао домаћина са великих 3:0 и драме у финишу које свакако нисмо очекивали. Судбина фаворита Шпаније и Португалије је одлучивана у судијској надокнади. На њихову срећу, обе екипе су прошле даље. Вечерас нас од 20 часова очекује утакмица у којој један фаворит може да буде „отеран“ кући.

Меч између Нигерије и Аргентине вероватно је најзанимљивији дуел не само ове групе већ и читавог трећег кола Мундијала. Да је неко пре почетка рекао да би расплет могао да буде овакав, да ће Аргентина у треће коло ући са само једним бодом и да ће јој од утакмице последњег кола са Нигеријом зависити пласман у осмину финала, тешко да би ико веровао.

Славље репрезентативаца Нигерије - Sputnik Србија
Муса подигао „суперорлове“: 2:0 против „викинга“ за нову наду Месија (фото)

Нигерија се, након стартног пораза од Хрватске, вратила у мечу против Исланда који је победила са 2-0 без много мучења, па сада, у последњем колу, држи судбину у својим рукама. Позиција Нигеријаца је утолико лагоднија пошто их и нерешен исход у овом мечу води даље, уколико Хрватска не изгуби од Исланда неким високим резултатом, што је веома тешко очекивати.

Неће афричка селекција много срљати у овој утакмици, зна да ће „гаучоси“ напасти и свесно ће им препустити средину терена, док ће Оби Микел и друштво своје шансе тражити из контранапада.

Трениг фудбалера Аргентине - Sputnik Србија
Минут ћутања за репрезентацију Аргентине (видео)

Аргентина је можда и најнегативније изненађење досадашњег тока Мундијала. После неуверљивих 1-1 са Исландом, уследио је потпуни потоп Месија и екипе против Хрватске. И поред тога што се ради о актуелном светском вицешампиону, „гаучоси“ су себе довели у ситуацију у каквој нису били годинама, а чак им ни минимална победа не гарантује пролазак даље уколико Исланд изненади Хрватску. Дакле, изузетно незгодна и нелагодна ситуација за Аргентину, која ће свакако ослушкивати шта се дешава на другом мечу ове групе.

Очекује нас једна веома занимљива утакмица у којој је све у игри. „Гаучоси“ морају да нападну од првог минута уколико желе да се пласманом у осмину финала искупе за две лоше утакмице у групи, а то ће Нигерији дати много простора за контранападе из којих би могла да потопи све аргентинске наде. Треба додати и то да је капитен „суперорлова“ Џон Оби Микел повређен, али ће ипак изаћи на терен да помогне својој екипи у проласку међу 16 најбољих на овом мундијалу.

Од последња три дуела ове две репрезентације, Аргентина је добила два, док је Нигерија победила у једном. Последња званична утакмица коју су одиграле била је она на Мундијалу у Бразилу, у којој су „гаучоси“ славили са 3-2.