Дачић сматра да смо још далеко од коначног решења и расписивања референдума у Србији, те да се мора трагати за решењима.
После састанка српске и приштинске делегације са Федериком Могерини у Бриселу , сви су сагласни да по питању КиМ постоје могућности у вези са коначним решењем, казао је Дачић и додао да је такође констатовано да би и једна и друга страна требало да учине додатне напоре да се дође до решења.
Дачић је за телевизију „Прва“ казао да је на том састанку постигнута сагласност да преговори треба да се интензивирају, те да је све проблеме потребно решавати у миру.
„Било је опасности, највећа опасност је била приликом инцидента са Марком Ђурићем. Он је сада заједно са нама седео на састанцима, а сетите се како су се према њему понашали. Тиме су хтели да покажу да су они главни“, казао је шеф српске дипломатије.
Он је оценио да су опасни моменти и претње миру изазвани приштинским инсистирањем да Београд призна независност Косова.
„Та претња говори о томе да они неће компромис, већ хоће да Београд призна независност Косова или да они војном акцијом заузму север Косова и Метохије“, истакао је Дачић.
Рекао је да преговори нису били интензивни, те да ће нови састанак на председничком нивоу вероватно бити одржан у јулу, а да ће у међувремену можда бити одржани технички разговори.
Дачић је навео да албански политичари у Приштини треба да схвате да је промењена реалност, те да нова реалност подразумева промењену међународну позицију, као и тренд, јер је сада много више повлачења признања независности, него нових признања.
„Америчка администрација више није спремна да подржи по сваку цену оно што они желе, промењена је и ЕУ. Ситуација ће за њих бити много тежа“, сматра шеф српске дипломатије.
Упитан за директорку Одсека за Западну Европу, Западни Балкан и Турску у Европској служби за спољне послове (ЕЕАС) Ангелину Ајнхорст, која учествује у преговорима, Дачић је казао да то није ништа ново, те да она разговара и са једном и са другом страном од када Могеринијева води преговоре Београда и Приштине.
Танјуг