У саопштењу поводом решавања дугогодишњег спора Македоније и Грчке, Света заједница Света гора поручује да је за њих неприхватљив споразум који су половином месеца потписали шефови дипломатија двеју држава.
„Као монаси Свете горе, преносиоци и чувари хиљадугодишње историје, духовне и културне традиције и наслеђа, не можемо да прихватимо одустајање од македонског идентитета и језика у корист народа који нема никакве везе са древним грчким македонским дијалектом и грчком припадношћу древним Македонцима“, поручује Света заједница Свете горе.
Грчки монаси са Свете горе кажу да није могуће да грчка држава усвоји обавезујући међународни споразум који не прихвата огромна већина грађана и позива грчку владу и грчки парламент „да преиспитају вољу грчког народа и историјску истину“.
Монаси кажу да не схватају како су грчки политичари, који су високообразовани, међу којима има и универзитетских професора, могли да „потпишу препуштање македонског језика и државности нацији која је доказала да највећим делом користи словенски језик и словенско национално порекло“.
У саопштењу које су објавили грчки медији, а које су потписали монаси из двадесет манастира Свете горе кажу да би, као хришћани, требало да настоје да „обједине читаво православље, реше поделу и на тај начин избегну нагон ка верском и етничком фанатизму и мржњи“, те да је свакако пожељно и неопходно решити спор са именом.
Као пример наводе вернике из Македоније који годинама посећују Свету гору у потрази за духовним миром.
Међутим, они додају да овај проблем није могуће решити на „брз, нетранспарента начин“ и „по кратком поступку“ са позиција које су у супротности са, како наводе, „научном истином, историјском стварношћу и историјским памћењем, на начин који промовише националну свест грчког народа“.
„Нека Света Богородица, заштитница Свете горе, предочи властима да исправе своју грешку и постигну споразум, који ће бити истинит и послужити као основа за јединство, мир и опстанак два народа исте вере, у оквиру наше православне цркве“, стоји у саопштењу грчких монаха са Свете горе.
Танјуг