Услед обилних падавина које су тог дана трајале три и по сата, на манастирском имању настали су велики бујични потоци, објављено је на сајту „Хиландар“.
Како се наводи, посебно је набујао хиландарски поток који је већи део године потпуно сув. Вода се разлила на више места и на кратко прекинула пут до мора, које је удаљено близу два и по километра од Манастира.
На том потезу се налазе Пирг краља Милутина из 14. века, економија, виноград, винарија и стари Манастир Светог Василија, који нису претрпели никакву штету.
Највећа штета је причињена путевима.
На Светој Гори, као и у околини Хиландара, путеви су земљани и често се дешава да их киша делимично оштети, па чак и на неко време учини непроходним.
Последњих година је доста уложено у обнову и проширење противпожарних и саобраћајних путева на имању Хиландара, тако да су одводни канали који се редовно одржавају у знатној мери допринели очувању саобраћајница, објашњено је на сајту.
Одмах након првог удара бујице, део манастирске механизације је упослен на поправци штете на путевима.
Сам Хиландар ни у једном тренутку није био угрожен, нити је дошло до продора воде у Манастир.
Овакво невреме је, како се указује, појава која се готово редовно понавља у правилним размацима од десетак година и типична је за тај део Грчке.
Последња велика непогода те врсте десила се 2007. године.
Деведесетих година 20. века такође је забележено снажно невреме након кога је израђен додатни насип са јужне стране манастирског утврђења.
Танјуг