Такође, за Светско првенство продато је више од 2,5 милиона карата, што је Русију ставило на позицију топ туристичке дестинације, а њихов тим, иначе најслабије рангиран у групи, заиграо је изнад свих очекивања, наводи Си-Ен-Ен.
Светско првенство у фудбалу такође је подигло Путина на геополитичкој лествици, а чак му је и високи званичник САД кога је амерички председник Доналд Трамп послао у Москву честитао на добро организованом Светском првенству, питајући га како је све то успео.
Али, наводи Си-Ен-Ен, ту није реч само о дипломатској финоћи. Светско првенство ће, посматрано мало дубље, затворити поглавље које је Путин отворио на Зимским олимпијским играма у Сочију. Јер, подсећа Си-Ен-Ен, одмах након тих игара 2014. године Крим се поново ујединио са Русијом, чиме је изазвана озбиљна међународна криза, која је, заједно са обарањем малезијског авиона МХ17 изнад Украјине и улогом Русије у рату у Сирији, Москву гурнула на ивицу светске изолације.
„Сада Путин председава тренутком међународне русофилије, бар по наступима. Првенство у Русији за сада није умрљано насиљем навијача, нити је било неких терористичких претњи, а слике веселих навијача са улица руских градова шаљу позитивну слику о тој земљи. На геополитичком фронту круну на крају првенства ставиће Путин, сусретом са Трампом 16. јула у Хелсинкију“, истиче Си-Ен-Ен.
На дневном реду састанка два светска лидера биће сва она питања која „муче свет“. Такође, иза кулиса Светског првенства, у Москву стиже висока делегација републиканаца из САД, наводи даље америчка телевизија.
И на крају, завршница Светског првенства 15. јула даће могућност Путину да одигра још једну улогу домаћина. Наиме, руски лидер је позвао израелског премијера Бењамина Нетанијахуа и палестинског лидера Махмуда Абаса да сва тројица заједно гледају финале.
Нетанијаху још није одговорио на позив, али Абас јесте и он долази.
Б 92