Спектакл у Казању: Месијеве снове о „богињи“ уништио невероватни клинац Мбапе! (фото)

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаКилијан Мбапе прославља свој други погадак на утакмци
Килијан Мбапе прославља свој други погадак на утакмци - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица осмине финала Француска 4 — 3 Аргентина. Стадион „Казањ арена“ у Казању.

Невероватну утакмицу су одиграле Француска и Аргентина. „Пало“ је чак седам голова. Два потпуна преокрета и велико славље Француза на крају. Потпуно заслужено. И када су водили и када су губили, „триколори“ су знали шта желе. Имају невероватно брзе играче, и то су од почетка меча сјајно користили. Пробијали преко крила, посебно левог, где је доминирао Ернандез. У средини је Канте био фантастичан, делио лопте, прекидао нападе противника, али славу су покупили млађи.

Прво је Павар феноменалним голом за ТВ шпице изједначио резултат на 2:2. А тада на сцену ступа најмлађи стрелац за Француску на светским првенствима, Килијан Мбапе! Невероватно брз, спретан, хладнокрван. Дефинитивно будућа светска звезда фудбала, на овом шампионату нагло је израстао у хероја Француске. Са два гола, после пенала који је направљен над њим, краде славу Месију, уништава његове снове за само пет минута.

Кренула је чета Сампаолија на све или ништа. Морали су. Покушали су све, играли и прљаво у неким тренуцима, пробали да изнервирају Французе, успели да постигну и гол 93. минуту, преко Куна Агвера и одличне асистенције Месија. Имали још минут и по да потпуно изненаде „триколоре“, створили чак и добру шансу, шутирали, али лопта завршава преко пречке голмана Лориса.

Одмах после тога, одлични судија из Ирана, који није имао нимало лак посао, свира крај. Крај најбоље утакмице овог првенства. Крај утакмице у којој се једна од највећих звезда светског фудбала — Лео Меси — највероватније опростила за сва времена од мундијала. Крај утакмице у којој је рођена нова велика звезда — Килијан Мбапе!

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаЛионель Месси (Аргентина) после окончания матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Франции и Аргентины.
Тужан Лионел Меси после меча напушта терен - Sputnik Србија
1/8
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаКилиан Мбаппе (Франция) радуется забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Франции и Аргентины.
Мбапе прославља први погодак за 3:2 - Sputnik Србија
2/8
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаАрмани немоћан после шута Павара
Армани немоћан после шута Павара - Sputnik Србија
3/8
Армани немоћан после шута Павара
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаАргентинци прослављају погодак којим су повели са 2:1
Марадона у трансу после сјајног гола Ди Марије
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаФутболист Роналдо на зрительской трибуне во время матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Франции и Аргентины.
Славни бразилски фудбалер Роналдо је гледао спектакл који су приказали Француска и Аргентина у Казању - Sputnik Србија
6/8
© REUTERS / John SibleyДи Марија прославља погодак за изједначење
Ди Марија прославља погодак за изједначење - Sputnik Србија
7/8
Ди Марија прославља погодак за изједначење
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаВратарь Уго Льорис (Франция) пропускает мяч в свои ворота в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Франции и Аргентины.
8/8

Ову фантастичну утакмицу већ је у стиховима опевао и наш познати рокер Бора Ђорћевић.

КРАЈ УТАКМИЦЕ Коначни резултат: Француска 4 —3 Аргентина

90'+ Жути картони на обе стране после општег кошкања — Отаменди за Аргентину и Жиру за Француску.

90'+ ГОЛ! АГВЕРО! Главом сјајно реагује после одличног центаршута Месија из даљине. Француска 4 —3 Аргентина.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаСерхио Агверо након поготка у надокнади времена жури да однесе лопту на центар да би његова Аргентина што пре дошла до нове шансе.
Серхио Агверо након поготка у надокнади времена жури да однесе лопту на центар да би његова Аргентина што пре дошла до нове шансе. - Sputnik Србија

„Гаучоси“ нису успели да добију претходна четири меча против европских селекција на светским првенствима — имају два ремија и два пораза. Последња њихова победа над неким УЕФА тимом је 1:0 против Белгије из 2014.

86' Слободан ударац за Аргентину из скраћеног корнера, Ди Марија га изводи на прву стативу, али одбрана Француске то чисти. У наставку акције шут ка голу Лориса, али без веће опасности.

83' Сјајан продор Месија — сјурио се са 30 метара, улетео у шеснаестерац преваривши двојицу чувара, али није имао снаге за бољи завршни ударац. Лорис сигуран.

© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаМеси разочаран развојем ситуације на терену у мечу осмине финала против Француске
Меси разочаран развојем ситуације на терену у мечу осмине финала против Француске - Sputnik Србија

73' Још један жути картон за Французе, забележен је и Павар.

72' Жути картон добија Матуиди. Уколико остане овај резултат и Француска се пласира у четвртфинале, Матуиди ће пропустити тај меч.

71' Жиру се брзо нашао у сјајној прилици и одмах шутирао ка голу, лопта је прозујала тик поред стативе.

69' ГОЛ! КИЛИЈАН МБАПЕ! Брза акција Француза која је кренула од голмана Лориса, без задржавања лопте комбинују Канте, Гризман, а онда Жиру на прву избацује Мбапеа, који у стилу великих, искусних фудбалера рутински решава 1 на 1 са голманом Арманијем и постиже свој други погодак на мечу. Француска 4 — 2 Аргентина.

Килијан Мбапе је најмлађи стрелац на овом светском првенству — када је постигао гол на утакмици против Перуа имао је 19 година и 6 месеци.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаМбапе прославља први погодак за 3:2
Мбапе прославља први погодак за 3:2

64' ГОЛ! КИЛИЈАН МБАПЕ! Још једна добра акција Француза по левој страни, поново лопту у шеснаестерац убацује Ернандез, до ње после гужве долази Мбапе, који сјајним фором вара одбрану и левом ногом са неколико метара матира Арманија. Француска 3 — 2 Аргентина.

56' ГОЛ! ПАВАР! Брза акција Француза по левој страни, брзо до ње долази Ернандез, центрира, лопта пролази цео шеснаестерац и стиже до Павара са друге стране, а он не оклевајући удара дропкиком и спољним фелшом у супротни угао беспомоћног Арманија. Један од најлепших голова на првенству. Француска 2 — 2 Аргентина.

50' Још један жути картон за Аргентинце, зарадио га је Банега, који ће такође пропустити следећу утакмицу уколико „гаучоси“ прођу даље.

47' ГОЛ! МЕРКАДО! После слободног ударца и покушаја избацивања француске одбране, лопта долази до сјајног Месија, на ивици шеснаестерца са десне стране. После неколико добрих дриблинга, Меси намешта лопту на леву ногу, одлично шутира, лопту на путу ка голу качи Меркадо, мења јој правац и вара Лориса. Француска 1 — 2 Аргентина.

47' Ди Марија у одличном продру, гурнуо је лопту кроз ноге једном од играча Француске, после чега је оборен повлачењем за дрес. Слободан ударац са ивице шеснаестерца.

Сјајно прво полувреме. „Триколори“ су имали неколико напада, веома су брзи и фантастично успевају да покрију Месија. То им је донело и предност после првог дела игре. Један феноменалан трк младог Мбапеа малтене од гола до гола који је завршен пеналом. Гризман је био сигуран за 1:0. Тада се буди Аргентина. Крећу „гаучоси“ да ређају нападе, да убацују лопту у шеснаестерац, што пре тога нису често радили. Неколико солидних акција, а онда најлепши детаљ на мечу. Лопта стиже до потпуно усамљеног Ди Марије, на неких тридесетак метара, а он је као на тренингу спустио лопту испред себе, затегао левицу и опалио готово из колена. Феноменалан погодак. За велико славље Аргентинаца. Гол су постигли на време, што ће им много значити у наставку.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат: Француска 1 — 1 Аргентина

43' Хавијер Маскерано је зарадио жути картон. Уколико се Аргентина пласира у четвртфинале, Маскерано неће моћи да помогне својим саиграчима због парних картона.

42' ГОЛ! ДИ МАРИЈА! Павон је на тридесетак метара од гола пронашао заборављеног Ди Марију, који је рутински спустио лопту и шутирао из колена за фантастичан гол. Потпуно је немоћан био голман Лорис. Француска 1 — 1 Аргентина.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаЛорис је био немоћан после шута Ди Марије
Лорис је био немоћан после шута Ди Марије

Аргентина у налету, две-три везане прилике и полушансе је везала у три-четири минута игре. Нису прошла два добра центаршута Павона са десне стране.

36' Добра акција Аргентине, Меси је добио лопту надомак шеснаестерца, утрчао унутра, али га заустављају двојица можда и прекршајем. Игра је настављена.

Француска се други пут заредом налази у осмини финала без пораза у групи. У групној фази је на овом и претходном првенству забележила укупно четири победе и два ремија. Аргентина се, с друге стране, четврти пут заредом пласирала међу 16 најбољих.

30' Још једна сјајна контра Француске, повукао је Погба, одиграо до Мбапеа, ког је на местралан начин зауставио Рохо.

28' Шанса за Аргентину, покушај центаршута, али погађа Умтитија у руку, која је стајала у природном положају, уз тело. Фагани је само одмахнуо руком на тражење пенала аргентинских играча.

26' Гризман је одлично прошао по десној страни, центрирао из шеснаестерца, али Армани сјајно постављен. Уследила је полуконтра Аргентине, али је прекинута.

Првих 25 минута меча је на измаку. Французи далеко опаснији по гол Арманија, иако је посед лопте далеко на страни Аргентине (76%). „Гаучоси“ никако да то материјализују макар неком  озбиљнијом шансом. На другој страни, Французи у нападу фантастични, сјајно користе своју брзину и веома су опасни. Имали су и пречку, а повели су голом из оправдано досуђеног пенала. Гризман је хладнокрвно шутирао за велико вођство „триколора“.

21' Погба шутира јако, преко живог зида и преко гола.

19' Жути картон за Таљафика, поново над Мбапеом. Нови слободан ударац за Француску, на ивици шеснаестерца.

13' ГОЛ! АНТОАН ГРИЗМАН СИГУРАН СА БЕЛЕ ТАЧКЕ. Француска 1 — 0 Аргентина

© REUTERS / Pilar OlivaresТренутак када Гризман погађа из пенала
Тренутак када Гризман погађа из пенала - Sputnik Србија
Тренутак када Гризман погађа из пенала

11' Рохо добија жути картон због овог старта.

11' ПЕНАЛ ЗА ФРАНЦУСКУ! Повукао је Килијан Мбапе слалом преко целог терена, Маркос Рохо га је фаулирао унутар шеснаестерца и Иранац Алиреза Фагани није имао дилему.

© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаМбапе у соло продору
Мбапе у соло продору - Sputnik Србија
Мбапе у соло продору

9' ПРЕЧКА! Гризман је шутирао прецизно из слободњака, али је затресао само оквир гола.

8' Слободан ударац за Француску са 17-18 метара након фаула Маскерана над Мбапеом.

1' Почела је утакмица осмине финала између Француске и Аргентине.

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Групна фаза Светског првенства у Русији је завршена. Одиграно је 48 утакмица, од којих су многе за памћење. Видели смо много лепих голова, добрих акција, потеза који су дизали публику на ноге… Досад су пали многи рекорди, уз помоћ ВАР система судије су мењале своје одлуке, а и правило фер-плеја нам је дало једног учесника у нокаут фази. Србију, нажалост, нећемо гледати у наставку такмичења јер није успела да направи чудо против Бразила. Највеће изненађење је приредила Јужна Кореја, која је успела да победи Немачку са 2:0 и тиме је остави без осмине финала СП, што се „панцерима“ није десило пуних 80 година. Неки од фаворита су отишли даље уз много среће. Видећемо каква ће нам изненађења донети нокаут фаза.

У првој утакмици осмине финала већ гледамо велики дерби. Састају се Француска и Аргентина.

Француски навијачи на утакмици Данска-Француска у групној фази Светског првенства у фудбалу - Sputnik Србија
Навијачи извиждали фудбалере на утакмици Француска—Данска

Више се нема права на грешку. Нема се ни простора за калкулације. Обе екипе морају да пруже свој максимум како би извојевале победу. И једна и друга репрезентација имају огромне амбиције да се нађу у самој завршници и борби за трофеј, али ниједна досад није показала шта све уме. Француска је можда благи фаворит у овом мечу, али то јој ништа не значи. Мораће Погба и другари да заиграју много боље, организованије, течније и прецизније како би се надали победи. Колико год то чудно звучало, можда је за њих боље што у овом тренутку играју против Аргентине а не против Хрватске. „Галски петлови“ су досад постигли само три гола на три утакмице, и то против објективно слабијих противника. Иако имају фантастични везни ред и напад, то нису показали на терену.

Погба много греши приликом додавање лопте, и ако са тим буде наставио и на овој утакмици, Аргентинци би лако могли да то казне. С друге стране, „триколори“ имају предност у скоку, виши су, па то могу да искористе приликом прекида. Имају и брже играче, па и ту могу да траже своју шансу.

Графит са ликом Месија на згради у унутрашњем дворишту хотела Рамада у Казању - Sputnik Србија
У Казању освануо графит са аргентинским фудбалером (фото)

Аргентина је, без обзира на све, увек Аргентина. Такође није много показала у групној фази и имала је доста среће да се нађе међу 16 најбољих. Аргентинци имају оно што нема ниједна друга екипа. Имају Месија. Силно мотивисаног Месија, коме је ово последња прилика да подигне трофеј намењен светском прваку. То само по себи није довољно, али може да буде. Јер ако је ико у стању да данас својој екипи сам донесе победу, то је он. Али селектор се свакако не сме уздати у то. Цела екипа мора да подигне ниво игре. Да се игра за Месија, а не на Месија. Он не сме да прима лопту на 30-40 метара од свог гола. „Гаучоси“ имају везни ред који може да парира сваком другом, али засад ни то нисмо видели. Они морају да изнесу већи терет како би Месију отворили простор да покаже шта зна и колико може. Такође, велики је проблем за Аргентинце притисак који се сваљује на Месија.

Сви од њега очекују немогуће. И навијачи и саиграчи и тренер. Ако га мало растерете, и на самом терену и ван њега, могу много да профитирају. Њему ће на психолошком плану пуно значити и гол који је постигао у претходној утакмици против Нигерије. Ући ће у меч са више самопоуздања, а то већ може да буде тас који ће претегнути на страну Аргентине.

Чека нас јако узбудљива утакмица. Две велике фудбалске силе. И једни и други су бивши светски шампиони. Знају како се долази до трофеја. Гледаћемо велике фудбалске зналце са обе стране. На једној Погбу, сјајног Мбапеа, Матуида, Дембелеа, Гризмана, на другој Роха, Маскерана, Ди Марију, Игвајина, Агвера и Месија. Са те стране, чека нас спектакл. Иако обе екипе форсирају нападачки фудбал, нису се прославиле у том сегменту. Дешама може да радује добра форма младог Мбапеа. Иако још није напунио 20 година, игра веома озбиљно, и од њега ће стрепети аргентинска одбрана. Тешко је прогнозирати ко ће изаћи као победник из овог дуела. Велика борба ће се водити на сваком делу терена, за сваку лопту, а утакмицу могу да реше неке ситнице. Тренутна инспирација појединца, неки тренутак непажње у одбрани… Тешко да ћемо гледати доминацију једне екипе. Свака ће имати своје шансе, а ко ће их искористити… Ово је дерби у ком је све могуће.

Стадион „Казањ арена“, на коме се игра ова утакмица, пројектовала је иста компанија која је била задужена за чувени „Вембли" у Лондону. У основи дизајна стадиона је локвањ. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 44.779 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Казањ, један од највећих градова Русије, који се налази на левој обали Волге.