Они су падали овим редом:
Денис Черишев, Русија — Саудијска Арабија 5:0
Један од најлепших голова на Светском првенству у фудбалу 2018. године дат је већ у првој утакмици Мундијала, а постигао га је играч чије је учешће на шампионату било крајње неизвесно. Денис Черишев је јединствени представник руског фудбала, једини легионар у тиму Станислава Черчесова, који је дуго играо у мадридском „Реалу“. На срећу, уочи почетка Светског првенства, национални тим га се ипак досетио и позвао на припреме.
Черишев није био у стартном саставу за прву квалификациону утакмицу са Саудијском Арабијом, али се појавио на терену већ током првог полувремена, заменивши повређеног Алана Џагојева, да би недуго затим забио други руски гол у мрежу противника, учврстивши предност домаћина. Пред сам крај меча, Черишев је дао још један фантастичан гол због ког нису остали равнодушни чак ни неутрални посматрачи, каквих је на мечу отварања било доста.
Кристијано Роналдо, Португалија — Шпанија 3:3
Навијачи још нису успели да забораве супергол Черишева, а већ су им поново „пале вилице“ од дивљења — дугогодишњи капитен мадридског „Реала“ Кристијано Роналдо потпуно сâм је обезбедио нерешен резултат Португалији у утакмици против Шпаније, забивши у мрежу Давида де Хеја величанствени хет-трик.
Интересантно је то што је најлепши гол Роналда уједно био и одлучујући. Тренутак пре финалног звиждука судије, при резултату 2:3, нападач је одлучио да изведе опасан ударац из казненог простора и све учинио идеално – ударац је био тако прецизан и одмерен, да би после ове утакмице Португалца могли да позову у репрезентацију те земље у биатлону или стрељаштву.
Александар Коларов, Србија — Костарика 1:0
Значај гола који је дао Александар Коларов био је велики, јер је управо он подарио српском колективу одличне шансе да се пласира у плеј-оф Мундијала. Иако репрезентација Србије ипак није успела да се пласира међу првих 16, из Русије „орлови“ одлазе с пријатним емоцијама: гол њиховог сународника из удаљеног казненог простора у мрежу Кејлора Наваса из мадридског „Реала“ ући ће у списак најбољих на Шампионату, а и то је већ нешто.
Филипе Котињо, Бразил — Швајцарска 1:1
Филипе Котињо је након групне фазе сасвим оправдано добио титулу капитена из сенке у репрезентацији Бразила — за разлику од Нејмара, вредног 222 милиона, кога и даље више интересују фризуре с дредовима и безбројни падови, фудбалер „Барселоне“ из утакмице у утакмицу неизмерно доприноси напредовању Бразилаца ка шестој титули планетарног шампиона, чинећи да његови партнери играју боље и истовремено дајући најважније голове.
Управо захваљујући Котињу, Бразилци су успели да поклоне макар нешто својим навијачима на почетку Мундијала у утакмици против Швајцарске, у којој су фаворити, због очигледне ослабљености и жеље да победе, без муке изгубили два бода. Уосталом, могуће је да су се изабраници Тите и опустили управо кривицом Филипеа: забијање лопте са средине терена у горњи леви угао гола било је толико упечатљиво, да су се Јужноамериканци опустили.
Хуан Кинтеро, Колумбија — Јапан 1:2
Најбескориснији гол у групној фази такмичења, уз који су Колумбијци сензационално неуспешно почели Мундијал, будући да су их борбени Јапанци поразили.
Ипак је захваљујући Кинтеровим напорима пораз Колумбијаца био ублажен, што се, вероватно, позитивно одразило и на будућност тима (две наредне победе донеле су Колумбији прво место у рупи и улазак у плеј-оф).
Хуан је аутор једног од многих голова на овом Светском првенству који су дати из казненог простора, али је успео приметно да се издвоји међу колегама — док су други срећници углавном бирали беспрекорну изведбу, мало крупнији Колумбијац се више ослонио на непревазиђено лукавство и мајсторство.
Занимљиво је да је сâм фудбалер, коментаришући свој гол са новинарима, признао да је чуо како голман Јапанаца говори свом „живом зиду“ да скочи при извођењу слободног ударца, после чега је решио да пошаље лопту у леви угао гола испод ногу Азијата који су се устремили ка небу. Све остало је било дело чисте технике.
Артјом Џуба, Русија — Египат 3:0
Гол након којег је Русија схватила да је први пут у историји Мундијала ушла у осмину финала! И апсолутно је логично да је аутор тог гола Артјом Џуба, фудбалер тешке судбине и још тежег карактера, који је постао један од хероја руске репрезентације у групној етапи. Посебно је пријатно што је гол овог класичног нападача у мрежи Африканаца био не само важан, него и величанствен: сјајна обрада лопте грудима, мајсторско заобилажење одбране и прецизан ударац у угао, а на клупске увреде у налетима среће заборавили су чак и навијачи „Спартака“ и „Зенита“, као и сви остали. Тако је „зликовац“ постао херој.
Лука Модрић, Хрватска — Аргентина 3:0
Хрватска, која је освојила девет бодова у „групи смрти“ с Нигеријом, Исландом и Аргентином, показала се као прави одушак за оне који су били незадовољни прагматизмом групне етапе — импресиван, паметан и поштен фудбал Хрвата поново је освојио неутралне навијаче и донео хрватској репрезентацији нове поклонике пред плеј-оф.
Све је то крунисао луди пораз Аргентине резултатом 3:0, који само што није избацио актуелне вицешампионе света с руског Мундијала. Најупечатљивији тренутак овог фантастичног сусрета био је гол Луке Модрића, генијалног мозга репрезентације који је по правилу у сенци.
Ипак, таква лепота не може да прође без пажње — серија мајсторских финти које су превариле одбрану бело-плавих и изванредна „паљба“ у сâм угао мреже Вилија Кабаљера, толико су изнервирале легендарног Дијега Марадону, да се током одлучујуће утакмице у групи с Нигеријом идол целе аргентинске нације понашао прилично чудно, вероватно због велике бриге.
Хуан Квадрадо, Колумбија — Пољска
Чудесни спас Колумбијаца почео је негде на екватору сусрета с Пољском, када је током плус-минус досадне игре Латиноамериканаца истрчао Јери Мина.
Европљани који после пораза у претходној утакмици нису више имали шта да изгубе, покушали су да се врате у двобој, али су само оставили без одбране сопствену мрежу, због чега су до финалног звиждука још два пута били кажњени. Посебно је упечатљива била трећа лопта у мрежи Војчека Шчеснија, при чему умногоме то није заслуга самог Квадрада, који је идеално остварио излазак један на један, него Хамеса Родригеза, који је генијалним додавањем лопте партнеру одједном одсекао тројицу одбрамбених играча.
Рикардо Кварежма, Португалија — Иран 1:1
О каријери Кварежме се испредају легенде — невероватни техничар којем су у младости прорекли каријеру бољу од Роналдове, успео је да игра у „Барселони“, „Интеру“ и „Порту“, практично завршивши каријеру у Азији, а затим да устане из пепела у „Бешикташу“ и репрезентацији Португалије.
Дефинитивно, главна одлика Рикарда јесте његова финта — тако снажно у спољну страну пречке није ударао ниједан играч у историји фудбала.
Интересантно је што се испоставило да је Кварежмин гол на крају био одлучујући за његов тим — да га није било, Португалци би се неславно вратили кући већ након групне етапе такмичења.
Јаго Аспас, Шпанија — Мароко 2:2
Репрезентација Марока, која је остала без шансе да уђе у осмину финала већ након две утакмице, у закључном мечу је одлучила да гласно залупи вратима, пруживши отпор страшној Шпанији.
Занимљиво је да је Африканцима мало фалило да победе недавне прваке света — неколико минута пре финалног звиждука „црвена фурија“ је губила са 1:2, док су Мароканци били спремни да учине све да ту разлику одрже.
Поништавање пораза Шпанаца успело је само захваљујући систему ВАР, на основу којег је судија поништио сопствену одлуку да не рачуна гол Јага Аспаса из офсајда. На срећу, високе технологије су ипак спасиле лепоту нападачевог потеза — и сада је гол петом, који је с правом добио опроштај од судије, на свим насловним страницама.