На питање новинара да ли ће признати да је Крим део Русије, Трамп је одговорио: „Видећемо“.
При томе је Трамп за украјински губитак Крима оптужио свог претходника.
„(Барак) Обама је то омогућио“, нагласио је он.
Шеф Беле куће дао је сличан одговор када су га новинари упитали да ли ће укинути санкције против Москве.
„Видећемо шта ради Русија“, рекао је Трамп.
Раније је председник САД изјавио да ће на састанку са Владимиром Путином покренути питање „мешања Русије“ у изборе и разматрати сукобе у Сирији и Украјини.
Сусрет у Хелсинкију
Састанак Путина и Трампа биће одржан 16. јула у Хелсинкију. Лидери двеју земаља, како је саопштио Кремљ, разговараће о перспективама за развој билатералних односа и актуелним међународним питањима.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков истакао је да је Москва спремна да предузме кораке за нормализацију односа са Вашингтоном у мери у којој је за то спремна америчка страна. Међутим, он није коментарисао изјаве америчког лидера да унутрашње политичке несугласице у Сједињеним Америчким Државама ометају побољшање односа између земаља.
У четвртак је телевизија Си-Ен-Ен, позивајући се на дипломатске изворе, саопштила да Трамп намерава да постигне споразуме са Путином који ће помоћи да се америчке трупе што је могуће пре повуку из Сирије. Песков је рекао да не зна на чему се заснивају те информације.
Референдум на Криму
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.
Украјина сматра Крим својом привремено окупираном територијом.
Раније су медији саопштили да је Трамп у разговору са лидерима Г7 назвао Крим руским, јер се на његовој територији говори на руском језику. Бела кућа одбила је да коментарише те информације.