Руски министар одбране генерал Сергеј Шојгу тим поводом је истакао да „Оружане снаге Русије имају чиме да се поносе“. Како је рекао, руска армија је постигла велика достигнућа у области деминирања, посебно на Кавказу и у Сирији, где за дан деминери уклоне и до хиљаду и по експлозивних направа. Такође, постоје достигнућа у дубоком роњењу и времену проведеном под водом, као и у трајању пловидбе аутономних подморница.
Шојгу је подсетио да су руски тенкисти током такмичења „Тенковски биатлон“ прошле године поставили нови рекорд у брзини и прецизности гађања, наводећи истовремено да постоје и рекорди у авијацији, међу снајперистима и у свим другим делатностима Оружаних снага Русије. Самим тим, сматра руски министар, мора постојати одговарајућа збирка достигнућа.
„Књига рекорда“ руског Министарства одбране садржи информације не само о изузетним достигнућима припадника војске и јединица свих родова Оружаних снага, него и борбеног оружја и војне технике. На пример, може се сазнати о најдужем непрекидном лету на авионима Ту-22, Ту-160, Ту-95, о најдужим заронима подморница, скоковима падобраном с невероватних висина, као и о максималним брзинама тенкова Т-90, Т-72.
Ту се, рецимо, може прочитати како су авиони Ту-95МС у јулу 2010. године провели у ваздуху 42 сата и 17 минута и прелетели 28 хиљада километара у рејону североисточног дела Атлантског океана с „пресецањем“ Северног леденог океана и летом у акваторији западног дела Тихог океана, чиме је оборен рекорд домета и трајања лета.
„Књига рекорда“ доноси причу и о најбржој атомској подморници на свету. Подморница пројекта К-162 је на тестирању 18. децембра 1970. године поставила светски рекорд у брзини под водом — 44,7 чворова. До данас тај рекорд није оборен.
Ту се могу наћи и све исцрпне информације о достигнућима у војној сфери. Детаљно су наведени догађаји, датуми, резултати и места где су постављени нови рекорди, а ти подаци ће бити редовно и ажурирани.
У „Књигу рекорда“ уписани су и биће уписивани и победници такмичења и војних олимпијада, војници који су дали озбиљан допринос војној науци, као и војници и јединице који су постигли најбоље резултате током обука. Посебна пажња је посвећена и војницима и јединицама који постижу најбоље резултате на Међународним војним играма, које се традиционално сваког лета одржавају у Русији и још неколико земаља.
На сајту се могу наћи и друге занимљиве информације. На пример, може се прочитати како је за само две године, од 2015. до 2017. руско Министарство одбране у условима Крајњег севера, на Арктику, изградило више од 400 објеката војне инфраструктуре, укупне површине веће од 700 хиљада квадратних метара. Како се истиче, ниједна земља на свету није извела тако велики подухват изградње.
Могу се прочитати и информације о Војно-патриотском парку за културу и одмор „Патриот“, изграђеном 2015. године у Подмосковљу. Од момента отварања парка, 2015. године, у њему је одржано више од две хиљаде догађаја које је посетило више од милион и по људи.
У „Књизи рекорда“ помиње се и најмасовнији војно-патриотски покрет младих „Јунармија“, који је за само две године објединио више од 240 хиљада дечака и девојчица из свих региона Русије.
Такође, може се сазнати и о „најефектнијој националној застави Русије“, која је направљена у августу 2017. године, када су три авиона Ил-76МД у Иванову изручили 120 тона воде обојене бојама руске тробојке. То је први пут да је на тај начин направљена државна застава РФ.
„Књигу рекорда оружаних снага Руске Федерације“ можете „прелистати“ и прочитати ОВДЕ.