Студија је спроведена међу више од 17.000 најпопуларнијих апликација за андроид телефоне, како би се сазнало да ли те апликације шпијунирају кориснике.
Нису пронађени докази о прислушкивању и шпијунирању, али су откривене забрињавајуће методе којима се служе развојни тимови апликација. Наиме, показало се да неке апликације снимају приказе са екрана телефона и шаљу их трећим странама.
Као један од примера навели су апликацију „Gopuf“, која је снимала видео-записе и приказе екрана у моменту кориштења те апликације и снимке слала аналитичкој компанији „Апси“.
Није неуобичајено да апликације прикупљају и шаљу податке аналитичким компанијама које им помажу у побољшању ефикасности, али је проблем што у правилима коришћења и приватности „Gopuf“ није било никаквих информација о тој пракси, те начину снимања и дељења података.
Научници упозоравају да је то велики проблем јер показује колико је једноставно снимати оно што људи раде на својим телефонима, наводе научни портали.
На тај начин, апликације би могле снимати и видеа или фотографије приватних порука, уписивања лозинки и слично — тако би без икаквог сазнања корисника осетљиве и важне информације могле бити искориштене за бројне преваре, крађе података или новца са банковних рачуна.
Блиц бизнис