Сјајни Гризман и трагичар Муслера кривци за уругвајске сузе (фото)

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаЕрнандез после меча теши уплаканог Хименеза
Ернандез после меча теши уплаканог Хименеза - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Четвртфинале: Уругвај — Француска. Стадион „Нижњи Новгород“ у Нижњем Новгороду.

Француска је показала да је један од главних конкурената за титулу. Дешам је фантастично поставио игру, отупио напад Уругваја и већ тиме повећао шансе своје екипе. После уводних пола сата игре, у којој су доста грешили приликом предаје лопте, почели су да играју мало организованије. Имали су срећу да поведу из прве озбиљне прилике после сјајно убачене лопте Гризмана из слободног ударца и небеског скока Варана, који закуцава лопту главом у мрежу Муслере. То је био резултат првог дела, иако је Уругвај малтене ископирао акцију Француза, и у 44. минуту био у сјајној прилици да изједначи, али је Лорис израстао у јунака феноменалном парадом.

У наставку меча, Уругвај није напао од самог старта, како се очекивало. Као да се уплашио потенцијалног другог примљеног гола, а управо их је то задесило. Гризман није нашао неко решење са лоптом у ногама, одлучио се да опали по њој ка голу, а искусни Муслера прави несхватљиву грешку и убија све наде „небескоплавима“. Није више било снаге ни у ногама ни у главама Уругвајца. Сузе су потекле прво на трибинама, а онда су детаљ који можда најбоље осликава стање на терену биле сузе Химеза док стоји у живом зиду.

Француска је до краја веома успешно држала лопту, комбиновала и рутински привела меч крају. Сјајног Табареза је надиграо колега Дешам, и на томе му мора честитати. Велика штета је што Кавани није могао да изађе на терен, са њим би шансе Уругваја биле веће. Овако, Француска иде у борбу за финале, док „небескоплаве“ чека дуг пут кући.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Кристиан Стуани, Хосе Хименес и Наитан Нандес (Уругвай) после окончания матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Стуани теши уплаканог Хименеза после испадања од Француске - Sputnik Србија
1/17
© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Франции радуются победе в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Велико славље Француза због пласмана у полуфинале - Sputnik Србија
2/17
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаЛуис Суарес (Уругвай) после поражения в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
И Луис Суарез је уплакан напустио терен - Sputnik Србија
3/17
© Carlos BarriaГодин и Муслера подижу Хименеза
Годин и Муслера подижу Хименеза - Sputnik Србија
4/17
Годин и Муслера подижу Хименеза
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Француске прослављају победу над Уругвајем и пласман у полуфинале
Репрезентативци Француске прослављају победу над Уругвајем и пласман у полуфинале - Sputnik Србија
5/17
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаГлавный тренер сборной Франции Дидье Дешам радуется победе в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Селектор репрезентације Француске Дидије Дешам прославља победу над Уругвајем и пласман у полуфинале - Sputnik Србија
6/17
© SputnikНавијачи репрезентације Француске на утакмици против Уругваја
Навијачи репрезентације Француске на утакмици против Уругваја - Sputnik Србија
7/17
Навијачи репрезентације Француске на утакмици против Уругваја
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Уругвая во время матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Навијачи репрезентације Уругваја на утакмици против Француске - Sputnik Србија
8/17
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Хосе Хименес (Уругвай), Матиас Весино (Уругвай), Килиан Мбаппе (Франция), Самюэль Умтити (Франция), Блез Матюиди (Франция) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Кошкање играча обе екипе - Sputnik Србија
9/17
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаЛуис Суарез и Самуел Умтити у дуелу
Луис Суарез и Самуел Умтити у дуелу - Sputnik Србија
10/17
Луис Суарез и Самуел Умтити у дуелу
© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Диего Годин (Уругвай), вратарь Уго Льорис, Рафаэль Варан (Франция) и Хосе Хименес (Уругвай) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Играчи Уругваја се хватају за главу после покушаја Касереса и одбране Лориса - Sputnik Србија
11/17
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаКилиан Мбаппе (Франция) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Килијан Мбапе на четвртфиналној утакмици против Уругваја - Sputnik Србија
12/17
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаВратарь Фернандо Муслера (Уругвай) пропускает гол в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Гол којим је Француска повела 1:0 у утакмици четвртфинала против Уругваја. - Sputnik Србија
13/17
© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаНемоћан је био голман Муслера псоле фантастичног шута Варана
Немоћан је био голман Муслера после фантастичног шута Варана - Sputnik Србија
14/17
Немоћан је био голман Муслера псоле фантастичног шута Варана
© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Франции радуются забитому голу в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Прослава гола Француске - Sputnik Србија
15/17
© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаГлавный тренер сборной Уругвая Оскар Табарес перед началом матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.
Селектор Уругваја Оскар Табарез - Sputnik Србија
16/17
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Уругвая и игроки сборной Франции на поле стадиона "Нижний Новгород" перед матчем 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Франции.

КРАЈ УТАКМИЦЕ Коначни резултат Уругвај 0 — 2 Француска

90'+ Последња измена у репрезентацији Француске, изашао је Гризман, уместо њега у игри је Набил Фекир.

89' Слободан ударац за Француску извео је Гризман, шутирао је директно на гол али непрецизно.

87' Још једна измена за Французе — излази Мбапе, улази Дембеле.

79' Прва измена у француској репрезентацији, игру напушта Корентин Толисо, уместо њега на терену је Стевен Нзонзи.

Килијан Мбапе је најмлађи играч у овој фази такмичења, са 19 година и 176 дана на дан отварања СП. Млађи од њега је само Аустралијанац Данијел Арзани, чија се репрезентација није пласирала у четвртфинале. Поред Мбапеа, једини тинејџер који игра четвртфинале је Енглез Трент Александар Арнолд, са 19 година и 250 дана.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаКилијан Мбапе на четвртфиналној утакмици против Уругваја
Килијан Мбапе на четвртфиналној утакмици против Уругваја

Дидије Дешам је први пут сео на клупу Француске управо против Уругваја. Било је то 15. августа 2012, а утакмица је завршена без голова. Поново је за противника имао „небескоплаве“ у јуну 2013. и тада је његов тим изгубио са 1:0. У обе утакмице на клупи Уругваја био је Оскар Табарез.

73' Последња измена у регуларном делу за репрезентацију Уругваја. Излази Нандез, а уместо њега на терену је Урета.

73' Брза акција Француске, коју су успели да успоре Уругвајци, лопта долази до Толиса, који решава да опроба шут, лепо намешта лопту на десну ногу, врло солидан шут, али преко пречке.

Гризман је натерао сузе на очи навијача Уругваја. Муслера, који је један од најбољих играча „небескоплавих“, прави несхватљиву грешку и доводи своју екипу на руб пораза. Има ли Уругвај снаге да нападне из све снаге и начини чудо? Велика нервоза и кошкање су већ почели. Свашта овде можемо да видимо до краја меча.

69' Жути картон и на другој страни, добија га Кристијан Родригез, који је на терену провео свега 10 минута.

69' Жути картон за Килијана Мбапеа.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаКошкање играча обе екипе
Кошкање играча обе екипе  - Sputnik Србија
Кошкање играча обе екипе

Осморица садашњих репрезентативаца Француске и Уругваја учестовала су у мечу из 2013. у финалу Светског првенства за играче испод 20 година. Тада су „триколори“ славили 4:1 на пенале, након што је у регуларном току утакмице и продужецима било 0:0. Тада су у дресу репрезентације Уругваја играли Хосе Хименез, Дијего Лаксалт, Гиљермо Варела, Ђорђијан де Араскаета (који је промашио пенал) и Гастон Силва, који је био капитен те екипе, док је Бентанкур био на клупи. Што се тиче репрезентације Француске, на терену је тада био Алфонс Ареола, који је одбранио два пенала, као и Флоријан Товен и Пол Погба, који је био капитен и стрелац првог пенала. Самуел Умтити није играо због картона.

64' Шут Родригеза из другог плана са ивице шеснаестерца, јако и замало непрецизно. Лопта пролази поред десне стативе голмана Лориса.

62' ГОЛ! АНТОАН ГРИЗМАН! Јак шут Антоана Гризмана са двадесетак метара искоса, Муслера покушава да боксује, али му лопта прелази преко руке и завршава у мрежи. Уругвај 0 — 2 Француска

© Sputnik / WC2018-NNO-remotes / Уђи у базу фотографијаГолман Муслера прави кардиналну грешку после шута Гризмана
Голман Муслера прави кардиналну грешку после шута Гризмана - Sputnik Србија
Голман Муслера прави кардиналну грешку после шута Гризмана

59' Двострука измена у екипи Уругваја: на терен ће Максимилијано Гомез и Кристијан Родригез уместо Стуанија и Бентанкура.

Селектор Уругваја Оксар Табарез најстарији је тренер на СП, са 71 годином и 103 дана (на дан почетка првенства). Он је уједно и други најстарији стратег који је икада водио репрезентацију на СП, иза немачког стручњака Ота Рехагела, који је био селектор Грчке 2010. са 71 годином и 317 дана.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаСелектор Уругваја Оскар Табарез
Селектор Уругваја Оскар Табарез

53' Још један у низу покушаја Француске, покушао је Павар са велике удаљености, али далеко преко гола Муслере.

50' Слободан ударац за Француску, извео га је Мбапе, али Муслера је храбро истрчао и боксовао лопту испред Погбе.

Француска и Уругвај одиграли су три меча на светским првенствима, сва три у групној фази. „Небескоплави су победили 2:1 1966, док је резултат 2002. и 2010. био 0:0.

46' Почиње друго полувреме

После уводних пола часа „одмеравања“ снага и стидљивих напада на обе стране, гледали смо одличан завршетак првог полувремена. Французи су повели фантастичним голом Варана, после слободног ударца Гризмана. На другој страни, Уругвај је одмах био у прилици да изједначи после ударца главом Касереса, али је Лорис показао зашто важи за једног од најбољих голмана на првенству. Остало је 1:0 за Француску, а права узбуђења нас тек чекају.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Уругвај 0 — 1 Француска

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаНавијачи Француске
Навијачи Француске  - Sputnik Србија
Навијачи Француске

44' Слично као Французи неколико минута раније, Ургувајци су били у сјајној прилици да брзо изједначе. Фантастично је гађао главом Касерес, али Лорис је невероватном парадом зауставио тај шут. На лопту затим натрчава Годин, али је шаље преко гола.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаИграчи Уругваја се хватају за главу после покушаја Касереса и одбране Лориса
Играчи Уругваја се хватају за главу после покушаја Касереса и одбране Лориса  - Sputnik Србија
Играчи Уругваја се хватају за главу после покушаја Касереса и одбране Лориса

42' Ударац из велике удаљености ка голу Француске упутио је Нандез, али је то био лак плен за Игоа Лориса.

40' ГОЛ! РАФАЕЛ ВАРАН! Одличан центаршут Гризмана и још бољи скок Варана који главом закуцава лопту у мрежу немоћног Муслере. Уругвај 0 — 1 Француска

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаНемоћан је био голман Муслера после фантастичног шута Варана
Немоћан је био голман Муслера после фантастичног шута Варана

38' Жути картон добио је Родриго Бентакур након оштрог старта.

Суарезов погодак у пријатељској утакмици одиграној пре пет година једини је гол на последњих пет мечева између Уругваја и Француске. Французи нису погодили мрежу Уругвајаца још од своје једине победе из 1985. године, када је резултат био 2:0.

36' Солидна прилика за Уругвај, Весино шутира после једне одбијене лопте са десетак метара, али право у голмана.

35' Фантастичан пас Погбе са половине терена избацио је брзог Мбапеа, који стиже до лопте, центрира на другу стативу по земљи, али тамо нема никог од његових саиграча.

33' Лукас Ернандез добија жути картон после фаула над Нандезом. Урувајац је из дуела изашао са поцепаним дресом.

Неповезана игра и једних других на средини терена. Много грешака приликом додавања, али веома офанзивно играју обе екипе.  Лопта често завршава у шеснаестерцима, али без завршног шута.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаНавијачи Уругваја
Навијачи Уругваја - Sputnik Србија
Навијачи Уругваја

Ово је девети међусобни сусрет Уругваја и Француске, а Уругвај има бољи међусобни скор — три победе наспрам једне победе Француске, плус четири ремија. Први пут су се ове две репрезентације среле на Олимпијским играма 1924. године, Уругвај је тада победио Француску  5:1 у четвртфиналу и на крају освојио злато. Последњу утакмицу су одиграли пре пет година, када је у пријатељском мечу јужноамеричка екипа победила 1:0 голом Луиса Суареза.

15' Павар је центрирао са десне стране, Жиру одлично главом проиграо Мбапеа, који такође главом покушава да савлада Муслеру, али лопта завршава преко гола.

14' Корнер за Уругвај.

10' Слободан ударац Гризмана са тридесетак метара од гола, са леве стране близу аут-линије, добар центаршут, највиши у скоку Варан, али лопта одлази далеко од гола.

4' Прва озбиљна акција за Уругвај. Са леве стране је Лаксалт убацио лопту у шеснаестерац, коју нико не успева да избаци. Лопта долази до Стуанија, изненађује га, па не реагује идеално, покушава да је врати на петерац, али Французи је избацују.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаЛорис брани један од покуашаја Уругвајаца са почетка утакмице
Лорис брани један од покуашаја Уругвајаца са почетка утакмице - Sputnik Србија
Лорис брани један од покуашаја Уругвајаца са почетка утакмице

1' Почиње прва утакмица четвртфинала између Уругваја и Француске.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаЕкипа Уругваја
Екипа Уругваја  - Sputnik Србија
Екипа Уругваја
© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаЕкипа Француске
Екипа Француске - Sputnik Србија
Екипа Француске
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаПочетак утакмице Уругвај - Француска
Почетак утакмице Уругвај - Француска

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Херој Хрватске Субашић на леђима саиграча - Sputnik Србија
Модрић умало трагичар, Субашић спасао и њега и Хрватску, Шмајхел недовољан Данцима (фото)

После два дана паузе, СП у фудбалу се наставља првим утакмицама четвртфинала. На терен излазе од 16 часова репрезентације Уругваја и Француске, док нас од 20 очекује меч Бразила и Белгије.

Огромни улози, огромна жеља да се савлада противник и уђе у борбу за медаље. Великих фаворита више нема. Нијансе ће одлучивати.

Уругвај излази на терен после одличне утакмице у којој је савладао Португалију и најбољег играча света Роналда послао кући.

Пуни су Уругвајци самопоуздања, примили су само један гол на првенству, док им напад функционише све боље из утакмице у утакмицу. Кавани и Суарез су одиграли једну од најлепших акција за гол које смо видели у Русији, и такву њихову сарадњу можемо да очекујемо и на данашњој утакмици. Наравно, уколико Кавани буде спреман за меч, будући да је доживео повреду против Португалије. То је ових дана била највећа брига свих у штабу Уругваја. Мада, и ако не буде играо Кавани, „небескоплави“ неће ништа мењати у стилу игре. Њега ће највероватније заменити Кристијан Стауни из Ђироне, који је такође имао одличну сезону и постигао је 21 гол.

© Sputnik / Нина Зотина / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Уругваја прослављају пласман у четвртфинале
Репрезентативци Уругваја прослављају пласман у четвртфинале - Sputnik Србија
Репрезентативци Уругваја прослављају пласман у четвртфинале

Главна снага Уругваја јесте то што овај тим игра у истом систему и под истим селектором, легендарним Оскаром Табарезом, већ 12 година. Чак 6 играча је досад одиграло преко 100 утакмица — податак који говори о томе колико се добро познају, разумеју на терену и управо то јасно показује да њихови резултати нису нимало случајни. Невероватно су компактни, и у нападу и у одбрани. Иако нису фаворити, имају велике шансе да наставе своју причу у Русији.

Француска је екипа која је у једној утакмици одушевила свет. Одиграли су најлепши меч на првенству, угасили снове Месију да може подићи „богињу и сада желе да оду до самог краја.

После групне фазе, где су већи утисак оставили бројем бодова (сакупили су их 7) него оним што су показали на терену, онда када се заиграло на „бити или не бити“ показали су силу. Иако су примили три гола, у нападу су били беспрекорни. Имају играча који је дефинитвно обележио досадашњи ток првенства — Килијана Мбапеа. Клинца који са само 19 година игра као да има бар два оваква турнира у ногама. Неверовано брз, спретан, борбен и изненађујуће хладне главе, биће опет ударна игла „триколора“. Дешам из њега извлачи најбоље, а тиме добија цео тим.

Ту је, наравно, и Гризман, који још није засијао пуним сјајем, али много утиче на игру Француза, отварајући простор осталим саиграчима, првенствено брзоногом Мбапеу. Везни рад је на прошлој утакмици показао зашто га сматрају једним од најбољих на свету. Канте и Погба су сјајно функционисали и то је донело велику предност, а у сјајној форми је и Лукас Ернандез, који држи малтене целу леву страну. Видећемо како ће све то функционисати против добро организоване игре, а посебно одбране Уругваја.

Тешко да можемо опет гледати утакмицу каква је била између Француске и Аргентине, али ово је свакако меч који не треба пропустити. Жестока борба ће се водити за сваку лопту. Толико светских звезда на једном месту гарантује да им значај меча неће „одузети ноге“. Гледаћемо надигравање две екипе, два фантастична стратега који воде рачуна о сваком сегменту игре. Француска има убојит напад, али рањиву одбрану. Уругвај одлично користи своје шансе и одлично се брани. Французи ће покушати да искористе своју брзину, док се Уругвајци уздају у тим који „дише као један“ све време утакмице. Спремите се за надигравање на терену. Улог је борба за медаље. Ко ће издржати, ко ће бити храбрији, ко бржи, а ко организованији? Видећемо у 90, а можда и свих 120 минута.

Стадион „Нижњи Новгород“, на коме се игра овај меч, изграђен је специјално за Светско првенство у фудбалу. Овде ће бити одржане утакмице у групама, утакмица осмине финала и четвртфинала. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 45.331 гледалац, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Нижњи Новгород, престоницу Поволжја, град мистичне прошлости и спортске будућности.