Истраживачи на Универзитету Нортвестерн у Бостону покушали су да утврде да ли апликације смартфона тајно снимају наше приватне разговоре због слања личних података оглашивачима.
Срећом, истраживачи нису нашли никакве доказе који би подржали ту дугорочну теорију. Међутим, дошли су до других узнемирујућих информација: Иако вас телефон можда не слуша, он вас посматра.
Студија на којој је рађено годину дана, потврђује да апликације за паметне телефоне снимају видео-записе на нашим екранима и бележе скриншотове наших активности, а затим прослеђују те снимке трећим странама. Прикривено снимање чак обухвата личне податке корисника — понекад чак и њихове поштанске бројеве.
Истраживачи из Бостона тестирали су 17.260 популарних андроид апликација, од којих су многе у власништву Фејсбука и 8.000 које шаљу информације директно на Фејсбук. Истраживање је показало да је више од половине прегледаних апликација имало дозволу за приступ корисничким камерама и микрофонима, што је значило да оне могу активирати те функције у било ком тренутку када је апликација отворена.
Научници су користили аутоматизовани систем за интеракцију с апликацијама, тражећи било који медијски фајл који је послао из њих — посебно трећој страни.
Када је један од телефона у студији користио апликацију за испоруку хране Го паф, информације о интеракцији телефона са апликацијом биле су забележене и послате на домен треће стране повезане са компанијом „Еп си“ за мобилне аналитике. Снимак који је послао компанији, укључио је чак и екран на којем су корисници унели свој поштански број за испоруку хране.
Очекује се да ће истраживачи представити своје комплетне резултате на Конференцији симпозијума за побољшање приватности у Барселони следећег месеца.