„Посредством својих коалиционих партнера, овога пута је неартикулисана хорда спријечила служење литургије на темељима Цркве Светог Јована Крститеља. Слика у којој кордони полицајаца окружују митрополита Амфилохија, свештенство и вјерујући народ, јасан је показатељ да Митрополија црногорско-приморска у Црној Гори постаје отворена мета за све националшовинисте и фанатике“, изјавио је Зоговић.
У Зоговићевом саопштењу се наводи да је данас послата јасна порука да Митрополија и верујући српски и црногорски народ нису добродошли у Улцињ.
„У више наврата смо, због сличних упозоравајућих дешавања, јавности постављали питање да ли је Улцињ град у Црној Гори. Судећи по данашњим сценама, улцињска власт је послала поруку да Улцињ није у Црној Гори. Тај утисак се могао стећи још од тренутка када су улцињске власти прогласиле Хашима Тачија и Едија Раму за почасне грађане, вређајући тиме један читави народ и стављајући со на рану многим породицама жртава терористичке организације ОВК. Проглашењем Тачија и Раме за почасне грађане Улциња овај град је суштински постао део Велике Албаније“, саопштава Зоговић.
Како се даље наводи, црногорски режим све то толерише зато што уз помоћ једног албанског посланика одржава Синђину већину у Парламенту и спремни су да због те већине изазову чак и грађанске сукобе у Црној Гори.
„Немамо више потребу да позивамо надлежне органе да испитају нападе на митрополита и МЦП јер је очигледно да они стоје иза њих. Зато позивамо верујући народ у Црној Гори да се убудуће самоорганизује и заштити наша верска права и слободе у сваком граду и по сваку цену. Ко год ћути на брутални обрачун са Српском православном црквом, то онда значи да подржава Демократску партију социјалиста и њене коалиционе партнере у том науму“, каже Зоговић.
„Да су којим случајем обављани радови унутар џамије уместо радова на Цркви Светог Јована, онда сигурно не бисмо имали било какво нарушавање јавног реда и мира и подизање тензија. Само када Митрополија црногорско-приморска обнавља своје храмове и када се верујући православни народ окупља, онда је то за власт нарушавање мултиверског и мултиконфесионалног склада. Када то раде припадници друге верске заједнице, онда је у питању заштита културне баштине, допринос верским слободама и унапређење националног склада“, наводи Зоговић.
У саопштењу се закључује да тренутак у којем се све ово дешава није случајан.
„Напад на митрополита црногорско приморског Амфилохија, свештенство и верујући народ, од стране руље Албанаца, предвођених Хаџијом Сулејманијем, одборником Демократске партије, чланице владајуће коалиције у Улцињу, дешава се након срамне и издајничке одлуке црногорских власти да пошаљу војнике на Косово у мисију Кфора. То је најбољи доказ да креће оркестрирани и институционални прогон Митрополије црногорско-приморске, који ми политички представници црногорског и српског православног народа заједно са верујућим народом сигурно нећемо дозволити“, стоји у саопштењу.