Акција спасавања биће прекинута током ноћи и наставиће се за 10-20 сати, јер „смо потрошили сав кисеоник“, изјавио је шеф заједничког командног центра који координише спасавање Наронгсак Осатанакорн и додао да су прво изведени најздравији дечаци.
„Не знамо када ће бити следећа операција. За негде између 10 и 20 сати, али не више од 20. Морамо да проценимо све факторе“, рекао је он.
Он је додао да боце са кисеоником треба да се врате и да је данашњи прогрес био „веома успешан“.
Према наводима сведока Ројтерса, први дечаци спасени из пећине пребачени су хеликоптером у болницу у Чиангу Раију.
АП наводи да су два возила Хитне помоћи виђена како напуштају пећину на северу Тајланда, где су фудбалски тренер и 12 дечака били заробљени више од две недеље.
Возила Хитне помоћи одвезла су се до оближњег хелиодрома, одакле се могао видети хеликоптер који полеће, додаје АП.
Није познато ко се налазио у амбулантним возилима или хеликоптеру.
Најопаснији део пута који деца у пратњи ронилаца треба да пређу, јесте уски пролаз на 1,7 километара од места на којем су пронађена деца.
Now we have an ambulance pulling up towards the cave again pic.twitter.com/t5Xktz7ASs
— Helier Cheung (@HelierCheung) 08. јул 2018.
Вођа спасилачке мисије објаснио је да ће, када прођу ту „црну тачку“, деца бити мање од једног километра од дела пећине у којем су спасиоци поставили базни камп. Одатле ће морати да прођу још скоро два километра, али најопаснији део ће бити иза њих.
На ситуацију на Тајланду реаговао је и амерички председник Доналд Трамп.
„САД блиско сарађују са Владом Тајланда како би помогле да се сва деца извуку из пећине на сигурно. Веома храбри и талентовани људи!“, написао је Трамп на свом налогу на Твитеру.
The U.S. is working very closely with the Government of Thailand to help get all of the children out of the cave and to safety. Very brave and talented people!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 8, 2018
Акција спасавања дечака почела је рано јутрос по локалном времену, а спасиоци су се одлучили за ризичну акцију у којој рониоци изводе дечаке из потопљене пећине.
Према плану спасавања, рониоци ће бити опремљени маскама које покривају читаво лице и носиће канистере са кисеоником. Два рониоца ће пратити једног дечака, а рониће заједно и имаће канап који ће служити као водиља.