Оболели су из Јужнобанатског округа (пет), Београда (четири), Јужнобачког округа (један) и Подунавског округа (један).
Од грознице Западног Нила оболело је осам мушкараца и три жене старости од 43 до 83 године. Већина оболелих, њих десет, има придружене хроничне болести, наведено је на сајту Батута.
Осим надзора присуства вируса код људи, Управа за ветерину Министарства пољопривреде и Завод за биоциде и медицинску екологију спроводе надзор над вирусом грознице Западног Нила и међу комарцима.
Заражени комарци пронађени су у Београду, Панчеву, Зрењанину и Новом Саду на 29 локација.
Бранислав Пешић из Завод за биоциде и медицинску екологију каже да су њихове екипе до сада присуство вируса Западног Нила детектовале у Београду на осам општина и у Панчеву.
Он је подсетио да осим надзора заражених комараца на територији целе Србије, Завод ради и сузбијање комараца, али само на територији Београда.
„Када утврдимо присуство вируса код комараца, исте вечери наше екипе излазе на терен и ради се њихово сузбијање. Након тога се ради контролно тестирање“, појаснио је Пешић за Танјуг.
Он је нагласио да је на осам општина у Београду, где су пронађени заражени комарци, урађено сузбијање комараца и након тога у контролној провери није установљено присуство вируса, тако да нема разлога за забринутост грађана.
Пешић је свим грађанима препоручио да се придржавају општих мера у борби против комараца, а то подразумева да у вечерњим и раним јутарњим сатима када излазе у природу носе дуге рукаве и дуге ногавице.
„Уколико имају отворене делове тела савет је да се мажу репеленти. Уколико живе на приобаљу где има доста комараца препорука је да на прозоре ставе мрежице“, нагласио је Пешић.
Од 2012. године до 2017. године у Србији је регистровано 574 случаја грознице Западног Нила, а умрла је 61 особа.
Већина инфицираних вирусом Западног Нила нема никакве симптоме, док мањи број заражених има симптоме сличне грипу.
Код мање од један одсто заражених јављају се озбиљне компликације менингитис и енцефалитис.