Законодавци су питали министра финансија да ли сматра да ће Кина, „с којом су САД у трговинском рату“, прихватити амерички захтев. Они су подсетили да је Пекинг највећи увозник иранске нафте.
„Понављам, увешћемо санкције свакоме, Кини, русији, Европи и осталима“, одговорио је Мнучин.
„Празна прича“
Прошле седмице председник Ирана Хасан Рохани је изјавио да САД не размишљају о последицама своје тежње да затворе извоз иранске нафте. Он је речи америчких чиновника о жељи да сведу ирански извоз на нулу назвао празном причом која никада неће бити остварена.
Корпус чувара исламске револуције изразио је спремност да затвори Ормуски мореуз за транспорт нафте другим земљама.
„Ако извоз иранске нафте буде ометан, нећемо дозволити да се нафта у друге земље извози кроз Ормуски мореуз“, изјавио је заменик начелника одељења Корпуса „Сарала“ Исмаил Коусари и додао да кроз тај мореуз пролази око 20 одсто светског „црног злата“.
Председник САД Доналд Трамп је 8. маја објавио да Вашингтон иступа из споразума с Ираном о нуклеарном програму и саопштио да се обнављају све санкције тој земљи, као и да ће свим земљама које послују с Техераном бити уведене такозване секундарне санкције.
Остале чланице „шесторке“ међународних преговарача (Русија, Кина, Немачка, Француска и Велика Британија) се противе овом потезу САД и намеравају да и даље поштују услове иранског нуклеарног споразума.