„Забрињава нас чињеница да су телевизију РТ власти неких земаља, на пример Француске, ставили на списак ’агената утицаја‘. Осим тога, француска Влада унела је на разматрање Парламента нацрт закона који предвиђа стварање црне листе медија, за које се сумња да шире лажне вести“, рекао је Лавров за РТ.
Руски министар је нагласио да још већу забринутост изазива чињеница да се „на нивоу Владе и Парламента предлаже да се направи списак ’поузданих‘ медијских ресурса који би се препоручио националним регулаторима за сајбер-простор“.
„Ако то није цензура, онда ја ништа не знам о животу“, рекао је Лавров.
Врховни савет за аудио-визуелна средства Француске на заседању 28. јуна издао је званично упозорење РТ Франсу, француској верзији групе РТ. Надзорни орган оптужио је телевизију за „непрецизно и неуравнотежено покривање догађаја“. Ово упозорење је за РТ Франс прво за седам месеци емитовања — телевизија је почела са радом крајем децембра 2017.
Као пример, Савет је навео јутарње вести од 13. априла ове године, а нарочито сегмент посвећен кризи у Сирији. Према Савету, емисија РТ Франс садржи грешке, нетачности и одликује се недостатком плурализма мишљења о овом питању. Руководство канала одбацује оптужбе за пристрасност и сматра да је поступање надзорног органа неоправдано.