„Испоставља се да се политика наших западних пријатеља према Русији сада гради на изразима као што је ’врло вероватно‘ и тврдњама да „не постоји друго веродостојно објашњење“, истакао је министар.
Као пример оваквог приступа, Лавров је поменуо истрагу о наводном „мешању“ Москве у изборе у Сједињеним Америчким Државама, а посебно извештај америчких обавештајних служби и одбора америчког Сената.
„Овај извештај потписали су представници само три специјалне службе, док обично у припреми извештаја у име целокупне америчке обавештајне заједнице учествује више од десетак таквих специјалних служби. Затим сам прочитао извештај обавештајног одбора америчког Сената који потврђује да се Русија мешала у изборни процес, али се у њему не наводи ниједна чињеница“, рекао је министар.
Истрагу о мешању у америчке изборе за које се криви Русија, као и наводних веза Трампа и Русије, које негирају и Бела кућа и Кремљ, воде независни специјални тужилац Роберт Милер и оба дома америчког Конгреса. Портпарол руског председника назвао је оптужбе за мешање у изборе „апсолутно неоснованим“.
Лавров је као пример таквих неоснованих оптужби навео и поступке Лондона у вези са тровањем у Солсберију.
„У току је истрага о тровању у Солсберију и поново нема транспарентности“, нагласио је шеф руске дипломатије.
Британски шпијун Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија отровани су 4. марта у британском Солсберију. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А234 умешана Русија, што Русија категорично негира. Лавров је још у мају изјавио да се „случај Скрипаљ“ осипа на очиглед свих због непостојања доказа о кривици Русије.