Сједињене Америчке Државе доследно покушавају да постигну укидање одлуке Анкаре о куповини руских С-400. Вашингтон, између осталог, прети Анкари ускраћивањем испорука авиона Ф-35. Раније је у америчкој компанији „Локхид Мартин“ у Форт Ворту у Тексасу одржана церемонија предавања првог авиона Ф-35 Турској. Како је раније за Спутњик изјавио представник секретаријата за одбрамбену индустрију, авиони Ф-35 који су предати Анкари, остаће у САД до новембра 2019. године за обуку турских пилота.
„Односи између Турске и Сједињених Америчких Држава су стратешки, а претња замрзавањем испорука Ф-35 је у политичкој противречности. Таква реакција Сједињених Америчких Држава на куповину противракетних система С-400 из Русије не доприноси побољшању односа између двеју земаља. Ми поштујемо преференце других земаља у области одбране. Зато очекујемо да и друге земље поштују наше преференце“, истакао је Екер.
Он је навео да је церемонија предаје Турској првих Ф-35 одржана 21. јуна. „Ако по овом питању настане неповољна ситуација, онда ће Турска, наравно, предузети неопходне кораке“, истакао је саговорник агенције.
Он сматра да су у циљу помагања нормализацији односа Анкаре и Вашингтона основане три радне групе за консултације о многим питањима, као што су Сирија, Ирак, ДАЕШ, Радничка партија Курдистана (забрањена у Турској), ФЕТО (организација опозиционог исламског проповедника Фетулаха Гулена), у оквиру којих су одржани састанци 8. марта у САД и 25. маја у Анкари.
„Сиријски Манбиџ је једно од ових питања, то је за нас веома деликатна тема директно везана за будућност и стабилност Сирије. Стварање нове регионалне претње преко Манбиџа је неприхватљиво. Због тога је важно да Сједињене Америчке Државе покажу одговорно политичко понашање у вези са Манбиџом. Конкретно решавање ситуације у Манбиџу је веома важно за нормализацију наших односа са САД и враћање међусобног поверења. Недостатак поштовања за заједничке одлуке донете у вези с тим, као и показивање слабости у њиховој реализацији, могле би поново да подрију међусобно политичко поверење“, додао је Екер.
Раније су Анкара и Вашингтон одобриле смернице („мапу пута“) за стабилизацију у сиријском Манбиџу, који су курдске формације у јуну 2016. године ослободиле од ДАЕШ-а. Планом је предвиђено повлачење курдских формација из ове области. Турска војска је започела са патролама на подручју Манбиџа 18. јуна.
Истовремено су сиријске власти категорички против присуства америчких и турских снага у Манбиџу. Министарство спољних послова Сирије назвало је ситуацију у Манбиџу кршењем резолуција УН.