Церемонија је почела емитовањем кратког видео-колажа, сачињењог од фотографија које сведоче о протеклих 25 година фестивала. Пројекцију је пратио валцер Зорана Симјановића из филма „Отац на службеном путу“.
„Срећна околност за овај фестивал је то што је увек имао добре председнике Савета, почев од Милене Дравић, преко Бранислава Лечића и Мире Бањац, до Душана Ковачевића“, рекао је на свечаности директор Фестивала европског филма Палић Радослав Зеленовић.
Душану Ковачевићу, који је оценио да је филмски фестивал на Палићу из године у годину „све успешнији и већи“, припала је част да Мири Бањац преда и симболичан поклон — сребрњак који симболише првих четврт века фестивала.
„Част ми је што сам добио писмо од своје драге пријатељице и глумице Мире Бањац. Надам се да ћу је достојно наследити, јер ми је већ одала неке тајне“, нашалио се Ковачевић.
Констатујући да се све мења, па и палићки филмски фестивал, Мира Бањац је рекла да верује да ће Ковачевић у наредним годинама бити његова кичма, с обзиром на то да је реч о човеку који је „одавно задужио и филмску, и позоришну уметност“.
У главном такмичарском програму Фестивала европског филма Палић ове године се до 20. јула приказује 12 филмова из Белгије, Шведске, Белорусије, Украјине, Македоније, Мађарске и других земаља, уз два филма који се приказују ван конкуренције.
Један од њих је италијански филм „Срећан као Лазаро“ Алис Рочвочер, добитнице награде за најбољи сценарио на овогодишњем Канском филмском фестивалу. Филм је прича о пријатељству два младића — Лазара, сељака наизглед простодушног због своје доброте, и Танкредиа, племића оптерећеног сопственог маштом.
Уметнички директор Палићког филмског фестивала Ненад Дукић је уочи пројекције филмова из вечерашњег програма публици посебно препоручио филм „Стикс“ немачког редитеља Волфганга Фишера, истакавши да је реч о једном од најбољих остварења снимљених на горућу тему мигрантске кризе.
Дукић је, такође, рекао да филмови у овогодишњем главном такмичарском програму показују потребу европских редитеља да “више него икада проговоре о проблемима који муче савремени свет — од социјалних тема и проблема радничке класе, преко кризе морала и вредности у либералном капитализму, у којем су сви, укључујући и нас који пролазимо кроз транзицију и све остале”.
Пре пројекција филмова из главног фестивалског програма публици су се обратили и градоначелник Суботице Богдан Лабан и покрајински премијер Игор Мировић који је, поред осталог, обећао да ће Палићки филмски фестивал убудуће добијати много значајнију подршку од филмских институција, јер то заслужује.
Публици су представљени и чланови међународног жирија који ће одлучивати о добитницима награда “Златни торањ” и “Палићки торањ”: Илдико Ењеди, мађарска редитељка, француски глумац Ибрахим Кома, литванска продуценткиња Иева Норвилиене, холандски редитељ Маринус Гротхоф и српска глумица Наташа Нинковић.
Звезде међу гостима овогодишњег Палићког филмског фестивала су глумци Брајан Кокс и Раде Шербеџија, добитници традиоционалне фестивалске награде за допринос европској кинематографији “Александар Лифка”. Шербеџија ће сутра у 19.00 часова имати сусрет с новинарима, а увече ће на сцени “Јадран” у Суботици одржати концерт.
Уз главни такмичарски програм, као и претходних година, филмски програми „Паралеле и судари“, „Млади дух Европе”, „Еко докс”, „Нови мађарски филм”, док је програм „У фокусу” ове године посвећен кинематографији Црномског региона.
Награда „Андергроунд Спирит“ 25. Фестивала отићи ће у руке редитељском двојцу Тица Кови и Рајнар Фримел. Успостављена 2008. године, ова награда додељује се за изузетан рад на пољу независног филма, као и јединствен приступ филмском језику и аутентичну ауторску поетику стварану изван доминантних токова филмске индустрије.
Пратећи програм обухвата изложбу о Милени Дравић, некадашњој дугогодишњој председници Савета Фестивала, која ће бити отворена 17. јула, представу „Кад је Сомбор био Холивуд“ Кокана Младеновића о пиониру филма Ернесту Бошњаку, промоцију допуњеног издања књиге Небојше Поповића „Додир вечности“, о добитницима награде „Александар Лифка“. О новим лауреатима писао је стални сарадник Фестивала Иван Аранђеловић.
У плану су и округли столови, радионице, мастер класови, концерти.