„Када је председник Русије Владимир Путин 2002. рекао да сматра да је повлачење САД из споразума (о противракетној одбрани) грешка, Џорџ Буше Млађи је одговорио да они морају да граде систем противракетне одбране који није усмерен против нас, већ против других земаља. Он је поменуо Иран и Северну Кореју“, подсетио је министар.
Према његовим речима, после тога је Русија почела да развија ново оружје које би могло да превазиђе ову заштиту.
„Сједињене Америчке Државе повукле су се из њега, па смо почели да развијамо нова оружја која би могла да превазиђу противракетну одбрану, јер не желимо да се нађемо у ситуацији да будемо беспомоћни пред САД, које имају стратешко наоружање и стратешки противракетни штит — таква комбинација доводи до великог искушења. Стога смо покушали некако да заштитимо нашу безбедност у овој ситуацији — ништа више од тога. Ми не намеравамо никога да нападамо, али желимо да будемо добро заштићени од сваког напада усмереног против нас“, нагласио је Лавров.
Сједињене Америчке Државе повукле су се из многих међународних споразума, покушавајући да ревидирају светски поредак, а Вашингтон и до данас наставља политику ревизионизма, изјавио је руски министар.
„У неком тренутку, Сједињене Америчке Државе једнострано су се повукле из Споразума о ограничавању система противракетне одбране. Од тада је, успут буди речено, започео тај ревизионизам који видимо и данас. САД су изашле из многих међународних споразума и то је покушај да се ревидира светски поредак. Када су се повукле из Споразума о ПРО, то је била јасна повреда начела да нико не би требало да повећава своју безбедност на штету других“, истакао је Лавров.
Споразум о ограничавању система противракетне одбране потписале су САД и СССР у мају 1972. године. Његов рок важења није био ограничен, али споразум је могао да се прекине у било ком тренутку. Вашингтон је 2001. године објавио о повлачењу из споразума, а 2002. године споразум о противракетној одбрани прекинуо је да важи.
Председник Русије Владимир Путин раније је током директне линије изјавио да ће најновије руско оружје, представљено 1. марта 2018. године у обраћању Савезној скупштини, обезбедити стратешки паритет са водећим војним силама.