„Идеалан исход самита, ако успемо да се договоримо да укључимо све канале о питањима у којима постоје неслагања, јесте да схватимо да ли можемо да пронађемо заједничке додирне тачке о овим питањима, као и да идентификујемо проблеме на чијим решењима можемо профитабилно да сарађујемо ради интереса обеју земаља и међународне заједнице и ради стратешке стабилности“, истакао је Лавров за РТ.
Према речима руског шефа дипломатије, већина канала комуникације успостављених између Москве и Вашингтона током година била је замрзнуто за важна питања попут тероризма, енергетике, трговине дрогом, сајбер-безбедности и регионалних сукоба.
Министар је подсетио да сада руски и амерички војни званичници и дипломате одржавају само епизодне састанке и углавном о Сирији.
„Такође постоји и канал о Украјини: помоћник председника Путина и специјални представник САД (Курт Волкер) састајали су се неколико пута, али без видљивог напретка, јер на сваком сусрету наше америчке колеге одступају од Минских споразума, који представљају израз консолидованог мишљења о украјинској кризи. Међутим, ми настављамо да улажемо напоре и надам се да ћемо о томе сигурно разговарати у Хелсинкију“, навео је Лавров.
Лавров је додао да је Вашингтон у последње време слао сигнале за обнову разговора о сајбер-безбедности.
„У последње време појављивали су се сигнали да су САД спремне да обнове ове покушаје и ми смо спремни да разговарамо о свим питањима сајбер-безбедности која забрињавају САД“, рекао је Лавров.
Раније је помоћник руског председника Јуриј Ушаков изјавио да ће самит у Хелсинкију помоћи у успостављању прихватљивог нивоа поверења између двеју земаља. Са своје стране, портпарол Кремља Дмитриј Песков искључио је могућност преговарања током састанка и истакао да не постоји јасан дневни ред.
Први састанак председника Русије и САД у пуном формату одржаће се 16. јула у Хелсинкију.