Дрецун је истакао да је цивилизацијско достигнуће сазнати истину о убијеним и несталим лицима током сукоба на КиМ и расветлити њихову судбину и додао да ће формирана Радна група за прикупљање чињеница и доказа у расветљавању злочина над припадницима српског народа и осталих националних заједница на КиМ достављати надлежним органима све податке на даље поступање.
Како је саопштено, он је обавестио Јенчу и о раду Анкетног одбора који се бавио питањем трошења средстава на КиМ, као и радом на петицијама и иницијативама грађана када је у питању положај Срба и неалбанаца на КиМ.
Додао је да је једини важећи међународни документ за Србију Резолуција 1244 СБ УН и оценио да су садашњи извештаји УН о стању на КиМ објективнији у односу на ранији период.
„Србија је опредељена да се косметски проблем решава искључиво мирним путем, али неће дозволити насиље над српским народом на КиМ, као што не прихвата ни формирање било каквих оружаних албанских формација које би могле да буду употребљене против српског народа“, закључио је Дрецун.
Помоћник генералног секретара УН за политичка питања Мирослав Јенча поздравио је добру сарадњу Одбора за КиМ и Канцеларије УН у Београду и захвалио на доприносу Србије раду УН.
Јенча је навео да је генерални секретар УН Гутереш јасно рекао да ће у његовом мандату приоритет у раду бити тзв. превентивна дипломатија, као и да је фокус рада у претходној години био на Западном Балкану, где треба уложити још напора како би се остварили мир и стабилност.
Помоћник генералног секретара УН за политичка питања занимао се за резултат унутрашњег дијалога о КиМ у Србији и поздравио став Србије да се само дијалогом може доћи до одрживог решења, чему УН даје своју подршку.
Председник Одбора за КиМ Милован Дрецун упознао је саговорника са досадањим током унутрашњег дијалога о КиМ и истакао да ће он резултирати почетним предлогом Србије за решење косовског питања.
Танјуг