На српском штанду, који су данас, након свечане церемоније отварања Игара, обишли и амбасадор Србије у Русији др Славенко Терзић и помоћник изасланика министра одбране РС потпуковник Јовица Босанчић, госте је дочекивао један од припадника Војске Србије, обучен у униформу српског официра из Првог светског рата.
На штанду доминира српска тробојка, а могу се видети и српска народна ношња, велика мапа Србије и слика Белог Анђела. Изложене су и књиге и компакт дискови са филмовима о Србији, српској култури, историји и традицији, као и сувенири попут минијатурних опанака и чутура, чокања и чашица „обучених“ у национална обележја. Посебну пажњу привлачи и српски народни музички инструмент — фрула.
На српском штанду ангажовани су запослени из Управе за односе са јавношћу Министарства одбране Србије, а бројни посетиоци су желели да се фотографишу са српским војницима, разговарају са њима о Србији и братским руско-српским односима, да сазнају више о нашој земљи и армији.
Посебну пажњу привукао је „фото кутак“ Министарства одбране Србије у којем је постављен пано за сликање, па многи пролазници застају и кроз отвор на паноу промаљају главу како би за успомену направили фотографију српског војника у природној величини.
У „Дому пријатељства“ своје експозиције приказало је више од 18 земаља-учесница Међународних војних игара. Неке земље су изложиле уметничке предмете и сувенире, друге су донеле књиге и туристичке проспекте, а треће су довеле чак и своје уметнике.
На руском штанду могу се видети бројни симболи Русије, попут хармонике, балалајке, самовара и дрвеног посуђа украшеног руском народном уметношћу — хохлома. Права посластица је „тулски прјаник“, односно аутентични руски слаткиш — медењак из Туле.
Сирија је представила музичке инструменте, сувенире, ручне радове и слике туристичких места; Индија књиге о јоги и индијској цивилизацији, своју националну заставу, као и информације о својој националној кухињи и туристичким местима; Иран — ручно рађене тепихе, украсне предмете за кућу и ранчеве са националним мотивима, а Кина — макете војне технике, кимона, украсне фигуре и друга обележја те земље…
Током трајања Војних игара у „Дому пријатељства“ ће свакодневно бити одржавани концерти националних музичких и плесачких група, изложбе и друге културне манифестације.
Међународне војне игре стартовале су данас и трајаће до 11. августа. „Војна олимпијада“ се истовремено одржава у Русији и још шест земаља: Азербејџану, Белорусији, Кини, Казахстану, Ирану и Јерменији. На Играма учествује више од пет хиљада војника из 32 земље света, из Европе, Африке, Азије, Централне и Латинске Америке.
Чак 189 екипа ће се надметати у 28 различитих дисциплина, које обухватају готово све родове конвенционалне војске.
Припадници Војске Србије такмичиће се у три дисциплине: „Тенковски биатлон“, „Инжењерска формула“ и „Снајперска граница“.