Током анализа стручњаци су уочили да се у том периоду од пореских кривичних дела која претходе кривичном делу „прање новца“ (такозвана предикатна кривична дела), појављује само пореска утаја, за коју је против 36 лица покренута истрага, против девет лица подигнута оптужница, а правоснажно су осуђена два лица.
Подаци Дирекције за управљање одузетом имовином указују да је у поступцима вођеним за кривично дело пореска утаја привремено заплењена имовина у вредности од 1,8 милиона евра, док вредност трајно одузете имовине износи 737.855 евра.
У Националној процени ризика указано је да се значајан део пословања и даље обавља готовински, и то у циљу избегавања пореза и зато порески обвезници често исказују у својој пословној документацији фиктивна пословања преко тзв. „фантом и перачких фирми“.
„Управо је овакво пословање, са аспекта типологије прања новца, најчешће коришћено када су у питању пореска кривична дела као предикатна (претходна прању новца)“, наводи се у документу, преноси Танјуг.
Поред утаје пореза, пореска кривична дела су неуплаћивање пореза по одбитку, неосновано исказивање износа за повраћај пореза и порески кредит и недозвољени промет акцизних производа.
Од 2013. до 2017. за пореска кривична дела, поднето је 7.525 кривичних пријава и пријављено 8.841 кривично дело, а уочен је тренд раста.
Откривено је укупно 4.838 учиналаца, истрага је покренута против 1.341 лица, оптужница подигнута против 3.481 особе, док је правоснажно осуђено њих 1.942.