Чињеницу да се жена налазила у блиском контакту са ФСБ-ом, они су наводно сазнали већ 2016. године, али су ћутали читаву годину. Истина је откривена 2017. године — тек тада су запослени у дипломатској мисији обавестили Вашингтон о својим сумњама, али Тајна служба није започела одговарајућу истрагу. Уместо тога, женa је у тишини отпуштена неколико месеци након упозорења америчког одељења за регионалну безбедност, вероватно да би се избегла срамота, наводи лист.
То се догодило, како тврди „Гардијан“, због увођења санкција Русији. Подсећамо, тада је Министарство спољних послова Русије саопштило о потреби за смањењем броја запослених у америчким представништвима у Русији. Новинарима је било врло чудно што није било унутрашње истраге. Штавише, новинари су навели да је наводна шпијунка такође сарађивала и са Тајном службом Сједињених Америчких Држава.
Лист тврди да је жена имала приступ унутрашњем мрежном систему и електронској пошти Тајне службе САД, што је могло да јој омогући приступ строго поверљивом материјалу као што је распоред председника, потпредседника и њихових жена, као и Хилари Клинтон.
Треба имати на уму да је ова служба, између осталог, одговорна за заштиту председника и других високих званичника. Зато су најважније информације могле доспети у руке „агента обавештајне службе Русије“. Притом лист традиционално не наводи никакве конкретне доказе, позивајући се на извор у америчкој контраобавештајној служби.
Американце је скандалозни материјал веома разбеснео. Врло брзо су одговорили на објављени текст. Представник агенције Мазон Брајмен изјавио је да „агенти америчке тајне службе који су држављани неке друге земље не могу ни на који начин да имају приступ информацијама везаним за националну безбедност“, нагласио је Брајмен.
У изјави која се ускоро појавила на веб-сајту Тајне службе, овај чланак назван је „неодговорним и нетачним“ и заснованим „на тврђењу анонимних извора“. „Пре него што је ’Гардијан‘ објавио свој чланак, Тајна служба је доставила је редакцији нашу званичну изјаву, као и информације које јасно оповргавају ове неосноване податке“, саопштила је служба.
Америчке обавештајне службе оптужиле су Русију за мешање у изборни процес у САД 2016. године. У склопу истраге коју води специјални тужилац Роберт Милер, изнесено је низ оптужби, укључујући и за држављане Русије, једног Холанђанина као и за петорицу Американаца. Први заменик министра правде Сједињених Америчких Држава Род Розенштајн је 13. јула објавио о подизању оптужнице против још 12 лица који наводно сарађују са војном обавештајном службом Русије.
Председник САД Доналд Трамп и лица из његовог окружења више пута су одбацивали сумње у било какве незаконите контакте са руским званичницима током предизборне кампање 2016. године. Москва је такође много пута одбацивала наводе о покушајима да утиче на ток избора у Сједињеним Америчким Државама.