Циљ „арапског НАТО-а“ би такође требало да буду и ширење сарадње у области противракетне одбране и војна припрема за борбу против тероризма. О томе шта ће заправо Америци један такав војни савез и какве су могуће последице, Спутњик је разговарао са Лучаном Закаром, научним сарадником Катарског универзитета, на Катедри за политике држава Персијског залива.
Каква су шансе да дође до реализације пројекта, имајући у виду веома напету ситуацију у региону? Ово би могао бити врло озбиљан, али и опасан корак, зар не?
— Заправо, нисам сигуран да је тај пројекат уопште у оваквим околностима могуће реализовати. Судећи по реакцијама, нема заправо посебне радости и одушевљења поводом евентуалног сусрета у Вашингтону и разговора на ту тему. Имајте у виду да ако се на том састанку појави Хамид Тамим, четврти емир Катара, онда највероватније неће бити присутан Мухамед ибн Салман, министар одбране Саудијске Арабије. Веома је тешко на једном месту окупити шест лидера Савета за сарадњу арапских држава Персијског залива.
Други моменат се састоји у томе како укључити Египат и Јордан у тај неки могући војни савез, јер те државе конкуришу државама чланицама Савета.
Постоји општи циљ, који САД покушавају да промовишу, али при томе не желе да се мешају у унутрашња питања и несугласице које постоје између држава регионе.
А какве су реалне намере, жеље САД заправо по среди поводом продубљивања сарадње у региону?
— Циљ САД је сасвим јасан, а то је да се изолује Иран од региона и да се направи алијанса са циљем елиминисања утицаја Техерана у ширем блискоисточном региону. То је потпуно војни приступ, овај вид Алијансе не претпоставља било какве дубље интеграције или даље пројекте. То би требало да буде војна стратешка алијанса, коју САД покушавају да изграде око Ирана, са циљем обуздавања ширења иранског утицаја ван граница државе.
Стварање Алијансе може додато да продуби кризу у односима између САД и Ирана. До чега би то могло да доведе?
— Наравно, ми видимо заоштравање тона на релацији Техеран–Вашингтон. Прошле недеље били смо сведоци конфронтације ставова Ирана и САД, али са друге стране, нема ничег новог у покушајима САД да створе још један војни или борбени савез.
Већ постоји доста различитих алијанси, савеза, удружења, иницијатива које су биле формиране у време различитих америчких администрација, а све са циљем неутралисања утицаја Ирана у региону.
Не сматрам да је иницијатива САД да се формира „арапски НАТО“ нешто заправо ново или чудно. Са друге стране, Иранци су већ привикли на овакве кораке Вашингтона и зато не мислим да ће све ово на било који начин реално погоршати ситуацију.