Такмичење „Инжињеријска формула“ одржано је на војном полигону „Волжски“ у руској Волгоградској области, а наши инжињерци се већ 8. августа, после тронедељног боравка у Русији, враћају у Србију.
У финалним борбама учесници су имали задатак да савладају тешку стазу, дугу 2,6 километра, да ископају дубоке ровове, пребаце технику на другу обалу реке Ахтуба, саграде одбрамбено утврђење, ископају противтенковске ровове и још много тога.
Војници су своје задатке извршавали у условима сличним борбеним и под непријатељском „ватром“. Атмосферу правог боја стварали су и прелети авиона.
Сваку екипу чинило је по десет војника, који су на располагању имали по четири инжењеријске машине — машине за рашчишћавање препрека, дозера, ровокопача и пливајућег транспортера.
Овакав резултат српских инжињераца се сматра добрим, нарочито због тога што Војска Србије не располаже таквом техником и наши војници досад нису имали искуства рада на њима.
„У изузетно неизвесној борби на такмичењу ’Инжињеријска формула‘ наши инжињерци су показали да су равноправни са осталим учесницима. Иако смо наступали на техници коју немамо у опреми наших јединица, успели смо да се припремимо и представимо Војску Србије у најбољем светлу. Услови на стази су били тешки. На температури од 32 степена Целзијусова, у већем делу, стаза и препреке се скоро нису видели од густих облака прашине, која је остајала иза машина које су просто летеле по песковитој обали реке Ахтуба“, рекао је за Спутњик руководилац наше екипе, пуковник Драган Бојић.
Финале на полигону „Воложски“ пратило је око две хиљаде људи, а на трибинама није било ниједног слободног места.
Српска екипа се сада припрема за повратак у Србију, задовољна својим учешћем, постигнутим резултатима, стеченим искуствима и новим контактима које је стекла у Русији.
„Услови за смештај и живот за све учеснике такмичења су били на највишем нивоу. Објекат за смештај и трпезарија су новоизграђени објекти. Сви учесници су били смештени у четворокреветним собама. Храна је била врхунски припремљена. Два до три пута у току седмице су припремана и национална јела. Гостопримљиви домаћини су нам створили услове да се осећамо као код куће“, истакао је пуковник Бојић.
Руско војно руководство задовољно је резултатом своје екипе и одржавањем међународног такмичења. Следеће године, према речима начелника инжињерије Оружаних снага Русије Јурија Ставицког, неке фазе овог такмичења биће још сложеније и теже.
Ставицки сматра да Војне игре доприносе зближавању војски различитих земаља и пружају могућност да се размене искуства.
Он је, као пример, навео као пример пакистанску екипу, која први пут учествује на „војној Олимпијади у Русији“ и која је први пут имала прилику да ради на руској техници. Како је навео, руска војска јој је помогла да се обучи, и Пакистанци су то добро савладали.
Осим тога, „Инжињеријска формула“ промовише и развој војне трговине са иностранством, а према речима руског начелника, Пакистан и Србија су показали интересовање за руску технику, па постоји могућност да се у перспективи у том правцу развије сарадња.
Војску Србије на 4. Међународним војним играма, које се одржавају у Русији и још шест земаља, осим инжињерије представљају и тенкисти, који су се пласирали у полуфинале „Тенковског биатлона“.
У полуфиналу учествује 12 земаља од укупно 22 земље-учеснице, а полуфинална трка, у којој ће наступити тенкисти Војске Србије, заједно са Белорусијом, Казахстаном и Индијом, на распореду је у четвртак, 9. августа.
Србију на „војној Олимпијади“ представљају и снајперисти, који се такмиче у Белорусији, у дисциплини „Снајперска граница“. Наши снајперисти нису успели да се пласирају у финале у коме ће се за звање најбоље екипе борити Белорусија, Казахстан, Русија и Кина.