Изгледа да, како пише Хафингтон пост, постоји разлог због којег се осећате тако.
Према мишљењу Шерон Палмер, нутриционисте из Калифорније, ваш метаболизам може мало да се успори кад нема потребе да производи топлоту. То значи да је мало спорији у врелим месецима кад је ваше тело већ топло, у поређењу са зимским месецима.
„Размислите о нашим телима као о пећи — ми га подстичемо горивом (храном), како бисмо били топли“, сугерише Палмер и додаје да „кад је хладније, морамо додати више горива за компензацију енергије потребне за производњу топлоте“.
Дебра Шејтс, асистент професора на Катедри за нутриционизам на Универзитету Света Катарина у Минесоти, каже да зато што је температура околине толико близу унутрашњој температури вашег тела (типично око 37 степени), ваш метаболизам успорава за око 10 одсто. Али то није једина ствар која може да вас спречи у постизању циљева.
„Када је вруће и влажно напољу, имамо тенденцију да не излазимо напоље и да пешачимо, возимо бицикл“, констатује Дебра Шејтс, већ се „уместо тога одлучујемо да останемо унутар где су клима уређаји, а то значи више времена проведеног у спорим активностима, као што је читање“.
А ако се одлучите за активности напољу, за хлађење користите воду која такође може узроковати мало осцилација у тежини.
Џон Кастелани, истраживач у Одељењу за термалну и планинску медицину војноистраживачког института за медицину, открио је да телесна тежина особе током лета може порасти неколико килограма због повећане воде у телу.
Док дневне потребе за уносом воде зависе од тога колико времена проводимо напољу и нивоа активности, топлије и влажно време чини да се више знојимо. Пошто одећа коју носимо отежава да зној испарава и охлади тело, на крају нам је потребно више воде да бисмо спустили своје унутрашњу температуру.
На овај начин се тело прилагођава негативним ефектима топлотног стреса. То се више дешава људима који се баве редовним физичким активностима напољу, у односу на оне који проводе своје време у климатизованом простору.
У неким случајевима, врело време може имати мањи утицај на ваше тело, али постоје начини да се то избегне. Један од начина на који можете сами да убрзате свој метаболизам, јесте редовно вежбање у летњим месецима.
Џил Веисенбергер, медицинска сестра из Вирџиније, каже да све док особа има правилан начин размишљања и жели да се фокусира на процес, а не само на килограме, потпуно је могуће да изгуби тежину током лета.
„Мислим да људи понекад стављају акценат на ситне ствари“, тврди Веисенбергер. „Пуно је паметније да користите своју енергију — што је ограничен ресурс — на нешто што је заиста важно, као што су редовни оброци и добар сан… Људи воде рачуна о количини унете воде и брину се о температури, а то одузима енергију од ствари које стварно имају значај“, прецизира та медицинска сестра.
Другим речима, ако је здравље ваш циљ, онда мало промене у метаболизму и тежини не би требало да вас заустављају.