„Постоји начин како да одговоримо на последњи пакет америчких санкција, уколико председник донесе такву одлуку и ако буде постојала политичка воља. Одговор на нове мере може се одразити на изузетно осетљиве сфере пословања“, рекао је Рјабухин.
Према његовим речима, стопирање извоза ракетних мотора РД-180 представљало би реципрочну меру, будући да је тај производ двојне намене јер се користи и за цивилну и војну индустрију.
Огласио се и представник Државне думе Русије Владимир Гутењев који је казао да нове санкције могу донети руској индустрији одређене потешкоће, али ће свакако утицати на то да се пронађе адекватна замена за те производе који се тренутно увозе из Америке.
Он је такође рекао да одбрамбена индустрија Русије неће настрадати због забране увоза електронских уређаја, јер је Русија до сада направила довољну резерву свих компонената које су јој потребне.
Нове америчке санкције Русији, због наводне употребе хемијског оружја у британском Солсберију, ступиће на снагу 22. августа, саопштио је претходно Стејт департмент САД.
Први пакет нових санкција САД, које су уведене поводом инцидента у Солсберију, подразумевају потпуну забрану извоза електронских уређаја и опреме двојне намене у Русију.
Други пакет санкција, уколико Русија не буде гарантовала да неће користити хемијско оружје у будућности, могао би да укључи смањивање нивоа дипломатских односа, забрану летова у САД руској авио-компанији „Аерофлоту“ и готово потпуни прекид америчког извоза.