Ројтерс наводи да многи у Београду, како политичари тако и аналитичари, сматрају да би подела којом се дозвољава Србији да задржи контролу над северним делом Косова, у замену за такозвану Прешевску долину, могла да буде прихватљива за обе стране.
Британска агенција подсећа да већина Срба сматра Косово колевком своје нације и православне хришћанске вере, као и да је Београд досад одбијао да призна независност своје, како наводи, „бивше јужне покрајине“.
Истиче и да Београд, уз помоћ Русије, коју описује као савезника Београда који има право вета у Савету безбедности УН, блокира чланство Косова у УН и другим организацијама.
Подсећајући да је 31. јула косовски председник Хашим Тачи одбацио предлог да Косово буде подељено по етничким линијама, Ројтерс наводи да се већина косовских Срба, који на северу представљају већину, противи властима Приштине.
Истиче и да је Вучић током посете Шиду наговестио да би разграничење, што, како се наводи, многи у региону разумеју као „поделу“, било решење.
Агенција, такође, цитира Вучићеву изјаву да је „за танго потребно двоје“.
Скреће пажњу и на то да је Вучић рекао да је „имати територију, за коју се не зна ко је и како третира и шта коме припада — увек извор потенцијалних сукоба“.
„Да ли ће то добити подршку народа, остаје да видимо“, истиче агенција Вучићеве речи које алудирају на, како наводи, мишљење јавности у Србији и међу косовским Србима.
Подсећа да је у прошлости Вучић рекао да ће народ бити потребан како би се потврдило евентуално решење за Косово.
Ројтерс истиче и да Србија жели ширу аутономију за српске енклаве на Косову, заштићен статус православних манастира и финансијску надокнаду за оно што, како наводи, Србија сматра својом имовином, укључујући индустријске и енергетске објекте.
Наводи и да је Вучић рекао да решење мора да буде „свеобухватно, не једноставно“, али примећује да није образложио на шта мисли, рекавши да неће да открива „преговарачке карте“.
Агенција наводи и да се „српски националисти и утицајна Српска православна црква чврсто противе подели Косова“, јер сматрају да би тај потез значио напуштање полагања права на целу територију на Косову, као што је записано у Уставу Србије.