Јачање економских санкција против Русије може се тумачити као објава економског рата, због чега је и неопходно реаговати свим методама — и економским и политичким, изјавио је руски премијер Дмитриј Медведев.
Он је навео и да се сличне протекционистичке мере користе и против Кине, због чега је задатак Москве и Пекинга да се тим мерама супротставе.
Илдус Јарулин, професор на московском Тихоокеанском државном универзитету, каже за Спутњик да ће америчке санкције несумњиво нанети штету Русији.
„Сада ће за америчким санкцијама готово сигурно уследити и нови пакет европских мера против Русије. Води се тихи, необјављени рат и ове санкције су један од покушаја да се Русија примора да предузме кораке на које је наводи Запад“, рекао је Јарулин.
Јуриј Почта, професор на руском Универзитету пријатељства народа, каже да се санкције против Русије примењују већ неколико година и да су ове економске мере гест који показује да је Русију немогуће казнити другим средствима за вођење политике која не одговара Западу.
„Вашингтон жели да истисне Русију из зоне долара и то је опасно. И зато је важно оно на чему смо већ неколико година уназад радили — покушавали да пређемо на међусобна плаћања са другим државама посредством неке друге валуте“.
Почта као илустрацију наводи и пример бомбардовања СРЈ:
„Да смо ми Југославија чија се политика 1999. године такође није допадала Западу, па су је једноставно напали, бомбардовали три месеца, било би другачије. Али Русију не смеју да нападну, нас не смеју да бомбардују, ми имамо нуклеарно оружје, атомску тријаду, ракетни штит. Зато нам дозирано, сукцесивно објављују информациони, психолошки, економски рат. И то је озбиљно.
Јарулин истиче да санкције САД нису фатална опасност, али могу да успоре бројне економске процесе и да се све одрази на социјалну сферу руске економије.
Посебно ће се све осетити уколико Американци примене други део овог пакета санкција, који се тиче финансијског аспекта. Русија је за ово спремна, Влада је већ повукла средства која су била уложена у америчке државне обвезнице. Осим тога, већ доста дуго се воде преговори о увођењу нове, односно примени неке друге валуте уместо долара за међусобна плаћања. Зато мислим да санкције неће одмах оштро ударити на руско економско-финансијски сектор, али ће ипак држава бити гурнута у прилично неповољне услове, уколико се све ове санкције заиста у потпуности буду примењивале.
Са друге стране се, наводи Јарулин, може рећи да санкције већ показују свој ефекат, јер су инвеститори на финансијским тржиштима моментално одреаговали.
„Видимо да падају вредности акција великих руских банака, биће веома тешко добити кредите. Води се тихи, необјављени рат и ове санкције су једна од мера покушаја да се Русија примора да предузме кораке на које је наводи Запад.
Јарулин сматра и да је сада питање како и колико оштро ће на америчке мере реаговати Русија.
„Премијер Медведев је изјавио како је Москва спремна да уведе додатне санкције. У овом сукобу ће резултат, као и у сваком конфликту, бити лош за обе стране. Мале су шансе да ће из овакве ситуације ико изаћи као победник. На првом месту, размена мера ће ударити на економију. Али овде није на првом месту економија, већ унутрашња политичка борба која се води у САД. Русофобија је толико узела маха у Америци, да они сад користе овај талас како би се утркивали ко ће нешто више рећи на ову тему или урадити поводом санкција против Русије. Сада је важно бити гласан и не значи да ће све претње бити и реализоване. Поента је у томе да ће ускоро бити одржани избори за Конгрес, а анкете показују да републиканци немају много разлога за радовање. Тек су за неки мали проценат за сада испред демократа. Ова унутрашња борба за места у Конгресу одразиће се и на кораке које САД спроводе у спољној политици.“