Највећи пропуст западних обавештајних служби био је то што нису приметиле раскол између Кине и Совјетског Савеза у време Хладног рата, а данас би то могло да се понови због занемаривања потенцијала новонасталог савеза.
Британски лист оцењује и да је мишљење Запада да Русија и Кина никада неће истински да се спријатеље погрешно и опасно.
Међутим, Кина и Русија су замениле места — ако је Совјетски Савез Кини некада био „старији брат“, Русија је Кини сада „млађа сестра“, а то се огледа пре свега у томе што је руска економија близу 10 пута мања од кинеске.
Упркос томе, њихов савез, економски гледано, важан је за обе стране — Кина је највећи увозник нафте у свету, а Русија је постала њен највећи снабдевач.
Поред економских веза, додаје лист, важне су и остале компоненте, а пре свега пријатељство које се може приметити приликом састанака двојице лидера — Владимира Путина и Си Ђинпинга.
Управо је стога легендарни амерички дипломата Хенри Кисинџер предлагао председнику САД Доналду Трампу да сарађује са Русијом како би се предупредио претње од јачања Кине. Бивши државни секретар САД, који је створио и спровео у дело познату тактику обуздавања СССР-а, саветовао је америчком председнику да потпуно преузме његову шему.
Међутим, ако је судити по тренутној политичкој позицији Вашингтона, тешко да ће Трамп ту успети било шта да учини. Можда ће онај ко замени Трампа схватити колико је озбиљна алијанса између Русије и Кине, и колику ће штету нанети америчким интересима, закључује лист.