Вулин се налази у посети Русији, где је данас разговарао са руским колегом Сергејом Шојгуом и где je присуствовао свечаној церемонији затварања 4. Међународних војних игара.
Два министра су у Алабину крај Москве разговарали о наставку и унапређењу војно-техничке сарадње.
„Изразили смо високо задовољство због начина на који се она одвија, не само за ово што је до сада урађено када је у питању ’миговски‘ програм, већ и када је реч о хеликоптерима Ми-17 и Ми-35 које очекујемо у будућности“, рекао је Вулин.
Подсетимо, Србија је од Русије добила шест „мигова 29“ који су већ испоручени, а на поклон, како је раније најављено, добија и 30 тенкова Т-72С и 30 борбених извиђачких оклопних возила БРДМ-2. Поред тога, Београд купује од Русије транспортне хеликоптере Ми-17 и борбене хеликоптере Ми-35.
„Тенкови и БРДМ стићи ће у Србију у првом кварталу идуће године, а што се тиче технике коју смо наручили, хеликоптера Ми-17 и Ми-35, о томе када ће стићи, тек треба да се разговара. Али оно што је важно, јесте да ће Војска Србије сигурно бити јача за три хеликоптера Ми-17 и четири хеликоптера Ми-35“, прецизирао је министар.
Осим војно-техничке сарадње, на састанку два министра биле су и политичке теме.
„Веома сам захвалан Руској Федерацији и лично министру Шојгуу, а наравно и председнику Владимиру Владимировичу Путину, што у потпуности подржавају право Србије да одлучује када је у питању Косово и Метохија и што ће подржати сваку одлуку коју Србија буде донела. Ви знате да без подршке РФ то уопште не би било могуће“, нагласио је Вулин.
Вулин је на састанку са Шојгуом поновио да „Србија никад неће учествовати у антируској хистерији, нити ће уводити санкције против Русије“.
„Србија је велики пријатељ Русије и Србија никад неће учествовати у антируској хистерији. Ми никада нећемо уводити санкције против Руске Федерације и никада нећемо бити земља која лоше говори и мисли о Русији“, подвукао је Вулин.
Српски министар је истакао да су „Русија и Србија били пријатељи у најтежим временима и да ће бити и у најбољим“.
Вулин је министру Шојгуу пренео и поздраве председника и врховног команданта Војске Републике Србије Александра Вучића.
Вулин је у разговору за Спутњик позитивно оценио и учешће припадника Војске Србије на Међународним војним играма у Русији и Белорусији, који су се такмичили у три дисциплине: „Тенковски биатлон“, „Инжињеријска формула“ и „Снајперска граница“.
„Наши резултати су добри, требало нам је можда мало више среће, али генерално, заиста можемо да будемо задовољни. У конкуренцији највећих, најбројнијих и најразвијених земаља света ми смо се у ’Тенковском биатлону‘ пласирали на високо шесто место у индивидуалној трци од 22 земље. Да би се разумело колики је то успех, навешћу податак да се ми такмичимо са земљама које имају тенковске армије у свом саставу, а ми имамо тенковске батаљоне. Сигуран сам да бисмо ушли и у финале, да нисмо имали пех да нам се покваре два тенка у полуфиналној трци, али смо зато имали изузетно добар резултат у ’Инжињеријској формули‘, где су наши инжињерци заузели високо треће место, а такође и у дисциплини ’Снајперски пар‘, где је наш потпоручник са белоруским колегом успео да освоји златну медаљу. Дакле, најбољи смо на свету када су снајпери у питању. Српска војска није највећа војска на свету, али јесте најжилавија и најтврдоглавија војска на свету и то је оно што нам признају сви“, нагласио је Вулин.
Српски министар је рекао да ће припадници Војске Србије и идуће године наставити традицију и учествовати на Међународним војним играма.
„Сасвим сигурно, Војска Србије ће се поново такмичити и сигуран сам да ћемо имати још бољи резултат, да ћемо се још боље припремити. Оно што нам сви признају, то су изузетна мотивисаност и изузетна брзина учења наших људи. Наши тенкисти овде користе тенкове на којима ми иначе не радимо, то су тенкови који су у наоружању руске војске, користили смо снајперске пушке ’Драгунов‘, које такође нису у наоружању наше војске, а у ’Инжињеријској формули‘ од шест машина чак четири нису у наоружању наше војске, а показали смо да и те како умемо да их користимо и да можемо да се носимо са много већим и много бројним армијама него што смо ми. Војска Србије се овде (у Русији) цени, али што је можда још и важније — Војска Србије се овде воли“, закључио је министар.