„Заједничке вежбе нису усмерене против других држава, имају искључиво одбрамбени карактер и треба да осигурају суверенитет, безбедност и територијалну целовитост Русије и њених савезника. То је адекватна и пропорционална реакција на дејства која данас, нажалост, предузима НАТО, који интензивира своју војну делатност у близини руских граница“, рекао је Фомин на састанку с учесницима међународног образовног форума „БалтАртек“ у Калињиградској области.
Према његовим речима, само од 2012. године бројност војног контингента Северноатлантске алијансе у близини западних граница Русије увећана је три пута. У балтичким земљама и Пољској размештене су тактичке групе и оклопне тенковске бригаде Копнене војске САД, а у Румунији и Пољској размештени су штабови вишенационалних дивизија НАТО-а. Број војника Алијансе порастао је за десет до четрдесет хиљада људи.
Заменик министра је навео да је у Европи створен систем „војни Шенген“ који омогућава брз пролазак војне технике и иностраних војних одреда и јединица целом Европом и пребацивање на границе с Русијом.
„Северноатлантски блок је два пута повећао интензитет војних вежби код руских граница. Година још није завршена, а већ је било близу 100 вежби. Десетине хиљада војника учествују у њима. У Пољској се налази једна оклопна тенковска бригада САД. Уочавамо сталну концентрацију војника, стварају се командни пунктови на територији Пољске и Румуније, како би се брзо разместила војна групација за коју сада процењујемо да броји три хиљаде људи“, рекао је Фомин.
Према његовим речима, Русија је спремна за дијалог са свима, па и с НАТО-ом, али дијалог мора бити заснован на узајамном поштовању и интересима свих страна.
Фомин је, такође, рекао да Русија непосредно поштује све захтеве Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета, те да саопштења о наводним нарушавањима нису поткрепљена чињеницама и да представљају планирану перманентну кампању дезинформисања.
Заменик министра је навео да руска страна има примедбе на то како америчка страна испуњава тај споразум.
„На пример, за испитивања САД редовно користе ракете-циљеве с карактеристикама идентичним балистичким ракетама средњег и малог домета копненог базирања које потпадају под дејство Споразума и треба да буду ликвидиране. То представља нарушавање Споразума. Поред тога, у базама за противракетну одбрану САД у Европи размештени су системи МК-41 (уређаји за вертикално лансирање) двојне или вишефункционалне намене, а то представља најгрубље нарушавање тог споразума“, изјавио је Фомин.
Он је додао да су ове године САД усвојиле одлуку о почетку финансирања израде мобилних комплекса за крстареће ракете копненог базирања домета од 500 до 5.500 километара, а на које се Споразум такође односи.