Према његовим речима, испорука пре рока ће омогућити да се сачува динамика и смање трошкови производње авиона, а Министарство одбране ће добити нове авионе нешто раније него што је то било предвиђено.
У првој фази је планирано да се испоручи шест ловаца Миг-35, а прве авионе Министарство одбране Русије ће добити већ ове године.
Такође, Сљусар је истакао да је МиГ-35 „знатно јефтинији“ од америчког ловца пете генерације Ф-35, али није прецизирао његову цену.
Медији су раније спекулисали да ће цена тог суперловца износити 45 милиона долара, што је скоро два пута мање од цене поменутог конкурента, америчког Ф-35.
Заменик главног уредника журнала „Авијапанорама“, заслужни војни пилот Русије, генерал-мајор Владимир Попов сматра да са испорукама не би требало одуговлачити.
„Зашто дужити са испорукама ако су летачке посаде прошле обуку, обављена су тестирања, а резултати су потврђени и у пракси и на вежбама?! То је један од наших главних авиона за ваздушне борбе и заштиту војске и инфраструктуре“, каже Попов.
Војни експерти истичу да је тај суперловац, 4++ генерације, у суштини представља модернизацију авиона МиГ-29К/КУБ и МиГ-29М/М2.
МиГ-35 је вишенаменски лаки ловачки авион, али су га Руси тако „отежали“ да је он готово прешао у класу тешких ловаца.
Као његове јаче стране, војни експерти издвајају високе маневарске способности, побољшан систем управљања и нове могућности за борбену употребу оружја, а у стању је да подједнако ефикасно погоди циљеве у ваздуху, на мору и на копну.
Експерти истичу да се нова конфигурација модернизованог „мига", приближава могућностима 5. генерације. Има нове радарске и извиђачке способности. Опремљен је надограђеним оружјем и стелт оплатом која га чини невидљивим за противника и то је оно што га чини толико атрактивним.
Што се тиче удаљености коју може прећи, МиГ-35 је бољи 1,5 пута од МиГ-29, а може танкирати гориво у ваздуху пошто се на место другог пилота може уградити додатни танк с горивом за овакве ситуације.
Тај модернизовани суперловац развија брзину већу од 2,2 маха, а његов радар истовремено може да прати 30 циљева, на удаљености до 160 километара.
„То је лаки ловац за доминацију у ваздуху и одбрану од напада непријатеља. Добар је због тога што је прилично јефтин у производњи, одржава високу способност маневрисања, а и добро је наоружан. Такође, модернизован је систем управљања, мотори ефикасније користе гориво, а на тај начин се повећавају борбене могућности тог авиона“, нагласио је Попов.
Раније су руски војни званичници говорили да је Русија заинтересована да купи 170 нових авиона, а да је нови Миг-35 првенствено намењен за инострана тржишта.
Тренутно око 30 земаља користи различите модификације МиГ-29, претходника нове летелице, али су за модернизовану верзију већ сада заинтересовани Индија и тржишта Југоисточне Азије, Блиског истока, Африке и Латинске Америке.
Због карактеристика које поседује Миг-35 војни експерти кажу да „будућност припада том авиону“.